Translate language

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

PYTANIE NA TEMAT 9

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !


1. Zbyt Wrażliwe szkliwo. = Za każdym razem, gdy jem coś zimnego, czuję przeszywający ból zębów. Skąd się bierze taka nadwrażliwość i co na to poradzić?
Odp: Najczęstszą przyczyną jest burksizm, czyli bezwiednie zaciskanie i zgrzytanie zębami, które niszczy szkliwo. Schorzenie leczy się poprzez zakładanie na noc specjalnych szyn relaksacyjnych. Możliwych jest jeszcze kilka innych powodów wrażliwości: np. picie dużej ilości napojów gazowanych, nieusunięty kamień nazębny, czy zbyt agresywna higiena. Jeśli szorujemy zęby bardzo mocno, poziomymi ruchami (zamiast wymiatającymi od dziąseł  po koronę) i używamy twardej szczoteczki, możemy uszkodzić szkliwo. Do higieny najlepsze są szczotki oznaczone jako miękkie, a jeśli mamy objawy nadwrażliwości, warto kupić w aptece lub u dentysty pastę o niskim współczynniku ścieralności (30-70). Na opakowaniu jest oznaczony jako RDA. Żeby sprawdzić, co jest powodem problemów należy udać się do stomatologa, który rozpozna przyczynę i zaproponuje leczenie.

2. Gdy bolą dziąsła. = Niepokoi mnie, że od pewnego czasu bolą mnie dziąsła. Są zaczerwienione, a przy myciu zębów krwawią. Co teraz robić? Czy pomogą napary z szałwii, rumianku czy kory dębu? Może są specjalne pasty do zębów na takie problemy?
Odp: Krwawienie może mieć wiele przyczyn wcale niezwiązanych z zębami, np: cukrzyca, niedobór witamin C i K czy zaburzenia hormonalne. Zazwyczaj jest to jednak efekt złej higieny, i to zarówno niedostatecznej, jak i zbyt intensywnej. Recepta na takie kłopoty jest dość prosta, zwłaszcza na początku, gdy stan zapalny ogranicza się do dziąseł. Usuwamy kamień i osady (skaling, piaskowanie, polerowanie szkliwa) Do tego dokładamy szczotkowanie miękką szczotką, stosowanie nici dentystycznych oraz zakup odpowiedniej pasty. Lekarz dobierze pastę po skalingu, zaleci suplementację odpowiednimi witaminami i minerałami. Można też stosować profesjonalne płukanki.

3. Nie tylko słodycze szkodzą zębom. = Prawie nie jem słodyczy, bo ich nie lubię, dbam o higienę, a mimo to mam bardzo słabe zęby. Ostatnio słyszałam, że dla zębów równie szkodliwe jak słodycze są chipsy, białe pieczywo, a nawet winogrona i migdały. Czy to możliwe?
Odp: Wrogiem naszych zębów jest jedzenie zakwaszające organizm. Wbrew pozorom, wcale nie chodzi tu o kwaśne cytrusy czy kiszone ogórki, ale pokarmy bogate w cukier i skrobię, np. chipsy, frytki, ciasta, makarony, pieczywo. Ich resztki dosłownie oblepiają zęby. W ten sposób tworzą doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Te ostatnie produkują kwasy, które powodują ubytki w szkliwie. Jednym z objawów wypłukiwania szkliwa przez kwasy jest pojawienie się żółtych plamek w miejscu, gdzie ząb przechodzi w dziąsło (tam najczęściej zalegają resztki). To zębina zaczyna prześwitywać spod zbyt cienkiej warstwy szkliwa. W miejscach plamek w przyszłości może pojawić się próchnica. O tym, że dieta jest zbyt kwaśna, świadczy również nieświeży oddech. Jeśli chcemy wzmocnić zęby, należy zastosować dietę odkwaszającą i bogatą w wapń. Oznacza to jedzenie większej ilości warzyw, owoców i kasz.

4. Amalgamaty wymienić czy nie? = Słyszałam, że amalgamat jest szkodliwy i należy zastąpić go nowoczesnym wypełnieniem. Co zrobić?
Odp: Wiadomo, że szkodliwe opary rtęci wydzielają się podczas zakładania i usuwania  takiej plomby. Dlatego jeżeli amalgamatu jest niedużo - 2, 3 uzupełnienia, a po sprawdzeniu zgłębnikiem widzę, że szczelnie przylega on do tkanki zęba oraz nie stwierdzam objawów korozji. to nie usuwam takiej plomby. Najwyżej poleruję jej powierzchnię, by zminimalizować ryzyko problemów w przyszłości. Korozja mogłaby się przenieść na brzegi wypełnienia i doprowadzić do rozszczelnienia.

5. Co pomoże na parodontozę.= Ostatnio lekarz zdiagnozował u mnie parodontozę i zaproponował terapię. Jednak koleżanka przekonuje mnie, że to tylko wyciąganie pieniędzy, bo leczenie jest drogie, długie, a zęby w końcu i tak wypadną. Czy to prawda?
Odp: Parodontozę można leczyć i wyleczyć. A zęby uratować, nawet jeśli już się chwieją. Terapię zaczyna się od sprzątania jamy ustnej , czyli zdjęcia kamienia - zarówno tego, który odłożył się nad dziąsłem jak i poddziąsłowego. Czasem stosuje się również naświetlania laserem, co łagodzi stan zapalny i przyśpiesza regenerację dziąseł. Do kieszonki przyzębowej można też podać spray lub żel, który działa antyseptycznie. W bardziej zaawansowanych przypadkach parodontozy możemy zastosować nowoczesny system Vector. Zabieg ten  coraz częściej robi się zamiast rozcinania dziąseł, czyli chirurgicznego kiretażu. Stomatolog za pomocą ultradźwięków usuwa bakterie z kieszonek przyzębowych. Jednocześnie korzenie zębów natryskiwane są substancją, która sprawia, że łatwiej teraz będą mogły  przykleić się do nich dziąsła. Często w przypadku paradontozy ratunkiem dla zębów jest ponowne ich ustawienie przez założenie stałego aparatu ortodontycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz