Translate language

wtorek, 1 kwietnia 2014

PODOSKOP


Podoskop to urządzenie pozwalające na szybkim zdiagnozowaniu anatomicznych wad stóp, czy ocenę chodu. Stopę można badań dwojako: statycznie bądź dynamicznie.

1. W badaniu statycznym pacjent staje na podoskopie, dzięki czemu możliwe jest obejrzenie kształtu stóp, obecności zgrubień na skórze, odcisków, sposobu obciążenia przodostopia/śródstopia i palców. Pozwala to na ocenę wad stopy takich jak: płaskostopie, stopa wydrążona, stopa płasko koślawa czy koślawość palucha.

2. Badanie dynamiczne polega na naprzemiennym stawaniu na jednej nodze. Dzięki temu można ocenić zmianę kształtu stopy pod obciążeniem, stabilność danego stawu skokowego, pracę całej kończyny dolnej, miednicy czy kręgosłupa. To badanie jest także odwzorowaniem faz chodu.

Przy pomocy podoskopu można badać stopy u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Górna powierzchnia podoskopu wykonana jest z przezroczystej płyty z poliwęglanu, obciążenie do 120 kg. W dolnej części obudowy wykonanej z kształtek aluminiowych, usytuowane jest lustro, w którym można określić podłoże badanej stopy. Efekt świetlny uzyskiwany jest diodami kolorowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz