Translate language

środa, 23 kwietnia 2014

Cellulit cz.I (=Cellulite)

    Cellulit to problem prawie 90% kobiet. Ten nieestetyczny defekt kosmetyczny, nie pozwala się nam cieszyć  głównie latem, gdy odsłaniamy więcej ciała. Czym więc jest Cellulit?

Pod pojęciem Cellulitu mogą kryć się różne określenia, nie mniej jednak znaczą to samo, np:
* Nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie,
* Nagromadzenie głęboko w skórze właściwej oraz w tkance łącznej nadmiernej ilości tłuszczu oraz produktów przemiany materii i wody,
* Miejscowa choroba metaboliczna tkanki podskórnej,
* skórka pomarańczowa,
* Zaburzenie degeneracyjne o charakterze ewolucyjnym tkanki podskórnej na skutek zaburzeń w mikrokrążeniu,
* Stwardnienie tkanki tłuszczowej,
* lipodystrofia typu kobiecego,
* Choroba tkanki tłuszczowej polegająca na zmianach obrzękowo- włóknisto- stwardnieniowych tkanki podskórnej.

Cellulit może pojawić się zarówno u otyłych jak i szczupłych kobiet prowadzących zdrowy tryb życia. Nieleczony prowadzi do jego pogłębienia oraz do większych uszkodzeń w tkankach. Cellulit jest modyfikacją podskórnej tkanki tłuszczowej. Dotyczy głównie płci żeńskiej zlokalizowana w okolicy:
- bioder,
- brzucha,
- zewnętrznej powierzchni ud, wewnętrznej powierzchni kolan i pośladków

Niektóre Przypadki rozwijają się w okresie dojrzewania w wyniku zatrzymania wody. Związane jest to z androgenami oraz estrogenami.

U mężczyzn struktura siatkowa włókien kolagenowych i elastyny mocno utrzymuje komórki tłuszczowe i naczynia krwionośne co przeciwdziała ich przemieszczaniu się. Poza tym u mężczyzn występuje minimalna ilość żeńskich hormonów płciowych- estrogenów. U kobiet większość tych włókien przebiega równolegle co sprzyja większej rozciągliwości
SKĄD SIĘ BIERZE CELLULIT I CO SIĘ DZIEJE W KOMÓRKACH?
Do przyczyn cellulitu mogą należeć:
* nieprawidłowe mikrokrążenie podskórne,
* słabość włókien kolagenowych w skórze - może być dziedziczna,
* zmiany hormonalne w wieku dojrzewania  i w okresie moenopazuzalnym,
* w okresie ciąży,
* zażywanie środków hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych),
* siedzący tryb życia, stres, niezrównoważenie emocjonalne,
* bezsenność, depresja, zbyt bogata w tłuszcze i węglowodany dieta,
* noszenie zbyt obcisłych ubrań, niedobory pierwiastków (Cynk, Chrom, Nikiel, Kobalt),
* mała komponenta mięśniowa, chodzenie na wysokich obcasach,
* otyłość,
* picie alkoholu,
* choroby współistniejące,
* leki.

Do powstania cellulitu przyczyniają się także żeńskie hormony - estrogeny, które często są odpowiedzialne za zatrzymywanie wody w organizmie. Prowadzi to do zaburzeń krążenia krwi, a niedokrwione komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić zbyt wiele substancji toksycznych.
Pojawienie się cellulitu może przyśpieszyć: nadmierne opalanie, zamiłowanie do bardzo gorących kąpieli (idealna temperatura wody to 36 stopni C Regularne gorące kąpiele niepotrzebnie rozciągają tkankę łączną, obniżając sprężystość skóry), palenie papierosów (Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, przez co do komórek dociera mniej tlenu, co z kolei spowalnia proces spalania tłuszczy), zbyt częste picie alkoholu.

Grudki i nierówności, które przy zaawansowanym cellulicie widzimy gołym okiem, to powiększone z powodu nadmiaru tłuszczu komórki podskórne zwane adypocytami. Ich funkcją jest gromadzenie zapasu energii w postaci tłuszczu. Adipocyty magazynując tłuszcz są w stanie powiększyć swą objętość nawet kilkadziesiąt razy. Komórki te pozbywają się zapasów tylko wówczas, gdy organizm daje sygnał, że potrzebuje energii i gdy naczynia żylne  i limfatyczne działają bez zarzutu. Nadmiar tłuszczu dostarczonego organizmowi powoduje, że adipocyty rozrastają się, niszcząc przy okazji tkankę łączną, która je otacza. Ściśnięta, sztywna, uciska komórki, co zakłóca krążenie krwi i limfy i znacznie utrudnia proces spalania tłuszczu. W rezultacie komórki magazynujące tłuszcz rosną dalej. Po jakimś czasie zaczynają być widoczne tuż pod skórąADIPOCYTY - Są to komórki tłuszczowe, które zajmują się gromadzeniem tłuszczu. Przypominają "dmuchane piłki". Są okrągłe i maleją lub "puchną" zależnie od ilości wchłoniętego tłuszczu.  Kiedy otrzymują sygnał, że organizm potrzebuje energii, pozbywają się zapasów (w tym celu tłuszcz zostaje  rozbity na mniejsze cząstki) i powracają do normalnych rozmiarów. Proces ten nazywa się spalaniem Adipocyy funkcjonują bez zarzutu, tylko wtedy, gdy mają zapewnione stałe i obfite dostawy tlenu oraz związków mineralnych, a powstałe  w czasie spalania substancje są szybko usuwane. Krew i limfa pełnią rolę pasów trnsmisyjnych. Adipocyty są bardzo leniwe jeżeli chodzi o spalanie tłuszczu.

                                     UWAGA ! Cellulit i Cellulitis to nie to samo.
Cellulitis to stan zapalny tkanki łącznej spowodowanej infekcją bakteryjną. Pojawia się najczęściej, gdy skóra była wcześniej zraniona, oparzona, ukąszona przez owada lub w miejscu wcześniejszych zabiegów chirurgicznych. Na zakażenie najbardziej narażone są odsłonięte części ciała: twarz, ręce, nogi, szyja. Wczesnymi objawami cellulitisu są: gorączka, dreszcze, ból głowy, nudności, zaczerwienienie i swędzenie , obrzęk i uczucie ciepła. Leczenie polega głównie na zastosowaniu antybiotyków.

STOPNIE CELLULITU
I - nie są widoczne żadne objawy ani zmiany kliniczne (można je dostrzec w badaniu histopatologicznym)
II - Ma charakter estetyczny. Po uciśnięciu lub napięciu mięśni pojawia się blednięcie, spadek temperatury i elastyczności skóry
III- Początek choroby. Zmiany mają wyraźny wygląd "skórki pomarańczowej" lub "materaca" już w spoczynku. Dotykiem wyczuwalne są ziarnistości w obrębie głębszych warstw pojawia się ból przy dotykaniu, spadek elastyczności, zblednięcie i zmniejszenie temperatury skóry
IV - Choroba. Występowanie wszystkich objawów. Guzki są lepiej wyczuwalne, widoczne i bolesne, a powierzchnia skóry staje się pofałdowana.POSTACIE CELLULITU
1. Wiotka - występuje u kobiet mało aktywnych fizycznie lub u tych, które bardzo schudły. Także u starszych lub otyłych kobiet. Występuje słabe napięcie mięśni.
2. Twarda - Występuje u młodych kobiet, które ćwiczą regularnie. Tkanka jest zwarta i jędrna. Skórka pomarańczowa widoczna jest jedynie przy uciśnięciu.
3. Obrzękowa - Jest najcięższą postacią. Po uciśnięciu skóry palcem wgłębienie pozostaje przez jakiś czas. Mogą występować uczucie ciężkości i bolesności nóg.
4. Mieszana - To najczęstsza postać

Cellulit można podzielić także ze wzgl. na odczucia dotykowe podczas badania:
1. Wodny (Twardy) - Występuje najczęściej u osób szczupłych z powodu nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkankach. Co jest przyczyną zatrzymania wody w organizmie. Ten typ cellulitu jest nieco bolesny w dotyku.
2. Tłuszczowy (Wiotki) - Dotyczy najczęściej osób z nadwagą.
3. Cyrkulacyjny - połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz