Translate language

piątek, 21 marca 2014

STOPY cz.II - Najczęstsze problemy stóp (Common Foot Problems)


Większość osób, którym doskwierają problemy w obrębie stóp pierwsze swoje kroki kieruje do dermatologa. Warto również wiedzieć, że osoba zajmująca się przede wszystkim stopami nazywa się Podologiem, z kolei dziedzina to Podologia.
Podologia to pojęcie utworzone ze słów pochodzenia greckiego: podo oznaczające stopa oraz logos oznaczające nauka. Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się nie lekarskimi zabiegami na podudziach i stopach. Zabiegi odnoszą się do działań profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz leczniczych. Często zabiegi podologiczne wykonywane są na zlecenie lekarza po przeprowadzonej specjalistycznej diagnozie.

     Stopy są wyposażone w mnóstwo gruczołów potowych, ale pozbawione są gruczołów łojowych. Skóra stóp nie nawilża się w sposób naturalny, stąd gruba warstwa zrogowaciałego naskórka. Przesuszony naskórek pięt ma zdolność do pękania, twardnieje, traci elastyczność. Ponadto między palcami potliwych stóp mogą pojawić się zmiany grzybicze. Nasze stopy pracują ciężko nieustannie, odpowiedzialne są za dźwiganie całego ciała. Posiadają liczne stawy i charakterystyczne sklepienia. Nadmierne obciążanie nóg prowadzi do zaburzeń w krążeniu, stawach, kościach i skórze.

Kosmetyki nawilżające do stóp ale nie tylko mogą zawierać: Mocznik (zmiękcza zrogowaciały naskórek i wyrównuje równowagę hydrolipidową skóry oraz wiąże wodę w naskórku), Gliceryna (wiąże wodę w naskórku, działa ochronnie), Aloes i sód PCA (chronią przed wysuszeniem), Ceramidy (odbudowują  funkcję ochronne skóry, chronią przed wysuszeniem), Lanolina (zmiękcza naskórek i reguluje gospodarkę wodą skóry)

Do najczęstszych problemów stóp zalicza się:

NADMIERNE ROGOWACENIE SKÓRY
Grubość skóry jest uwarunkowana genetycznie. Rogowacenie zewnętrznej warstwy naskórka też jest procesem naturalnym - jednakże czasem odbywa się za szybko. Temu nadmiernemu rogowaceniu sprzyjają wszelkie zaburzenia hormonalne np. okresu menopauzy. Jeśli warstwa rogowa staje się zbyt gruba, podczas chodzenia może pękać. Ponadto skóra twardniej w miejscach, które często są narażone na uciski i otarcia.

Porady:
* zrezygnować z pumeksu (W jego pory wnika tkanka skóry wraz z brudem i bakteriami),
* stosować specjalne tarki (wybierać niezbyt ostre aby nie pokaleczyć skóry),
* co wieczór po umyciu i osuszeniu stóp wcierać w nie krem pielęgnacyjny (np. zawierający wyciąg z kiełków zbożowych i oleju z wiesiołka lub z dodatkiem tlenku cynku i kamfory),
* maść Solcokerasal ułatwia złuszczanie się martwego naskórka,
* przy niewielkich zrogowaceniach można stosować plastry Compeed na zrogowacenia i odciski (ich wewnętrzna warstwa zawiera specjalny żel, który zapewnia skórze prawidłową wilgotność, zmiękcza stwardniałe komórki naskórka. Po zdjęciu plastra (nosi się go kilka dni, nie odkleja się podczas mycia nóg) można je łatwo usunąć za pomocą ręcznika,
* kosmetyki złuszczające zawierające kwas salicylowy (powoduje delikatne złuszczanie zrogowaceń)

POTLIWOŚĆ STÓP
Nieprzyjemny zapach stóp wywoływany jest przez bakterie naskórka wchodzące w reakcje z kwasami tłuszczowymi w obfitym procesie pocenia. Nadmierna potliwość stóp może być skutkiem wewnętrznych zaburzeń organizmu, różnych chorób metabolicznych np. cukrzycy, otyłości lub niektórych chorób zakaźnych. Dokucza równie mocno w okresie dojrzewania oraz przekwitania, co spowodowane jest burzą hormonalną w organizmie. Poza tym dolegliwość ta najczęściej dotyka osoby nerwowe, będące w ciągłym napięciu i stresie. Może być jednak również tak, że przyczyną potliwości jest po prostu noszenie nieodpowiedniego obuwia czy skarpet z tworzyw sztucznych.

Porady:
* codziennie myć stopy (oprócz mydła oczywiście można stosować także napary z szałwii i pokrzywy, lawendy, rozmarynu, tymianku lub kory dębu),
* myć i moczyć stopy w letniej wodzie, gdyż ciepła pobudza gruczoły potowe,
* stosować zasypki zawierające talk, kremy lub dezodoranty przeciwpotne (zmniejszają potliwość, mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne),
* codziennie zmieniać skarpety i używać tych z naturalnych tkanin (latem bawełnianych a zimą wełnianych),
* nosić wygodne i przewiewne buty,
* można zastosować wkładki przeciwpotne do obuwia (wchłaniają pot i niwelują przykry zapach),
* Przy wzmożonej potliwości pomocne są napary z szałwii i pokrzywy (codziennie pić pół szklanki ziół przez okres 1 miesiąca),

GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI
Grzyby najchętniej rozwijają się w środowisku ciepłym, wilgotnym i ciemnym, a takim są przestrzenie między palcami stóp (najpierw między 4 i 5, potem 3 i 4 palcem). Z czasem skóra swędzi, boli, pogrubiony naskórek może pękać i złuszczać się. W miejscu zmian skóra jest wilgotna, powstają pęcherzyki i podłużne rowki. Nieleczona grzybica skóry z czasem może zaatakować paznokcie stóp, a także czasem też rąk. Stają się one przebarwione, pogrubione, pękają i rozdwajają się. Grzybica to choroba zakaźna, która koniecznie wymaga leczenia dermatologicznego, zazwyczaj miejscowego i ogólnego.

Porady:
* Unikać chodzenia boso po publicznych przebieralniach, basenach, saunach a nawet w pokojach hotelowych,
* starannie wycierać stopy, szczególnie między palcami,
* Grzyby kochają ciepło i pot, więc nadmiernie pocące się stopy należy pielęgnować jak powyżej,
* Nie używać cudzych ręczników i obuwia (w sklepach najlepiej przymierzać obuwie przez skarpetki albo podkolanówki, które są cieńsze),
* Nosić przewiewne i lekkie obuwie oraz bawełniane skarpety,
* Stosować tylko i wyłącznie swoje przybory do pedicuru ! (w salonach kosmetycznych zwróć szczególną uwagę czy wykonywana jest dezynfekcja i sterylizacja narzędzi po kliencie. Zauważ również co dzieje się z pilnikami i tarkami po zabiegu, które powinny być umyte wodą z mydłem i odkażone np. spirytusem !)

ODCISKI 
Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest ciasne i źle dopasowane obuwie.W skutek ciągłego nacisku i otarcia naskórek nadmiernie narasta, tworząc bolesne i nieestetyczne odciski. W zależności od miejsca położenia odciski (zwane również nagniotkami oraz modzelami) dzieli się na modzele i nagniotki.
Modzele - to dość duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry - stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie itp. Nieustannie ugniatana skóra jest nie dobrze ukrwiona i obumiera, tworząc charakterystyczne odciski. Znajdują się one najczęściej na podeszwie stopy bądź też na jej obrzeżach. Usuwanie modzeli polega na regularnym ścieraniu lub wycinaniu. Modzele wywołuje: noszenie butów na wysokim obcasie, nieprawidłowe ustawienie kości sródstopia, płaskostopie lub wysokie podbicie stopy, zanik tkanki tłuszczowej na podeszwie stopy, otyłość, nieprawidłowy chód, krótkie ścięgno Achillesa, zbyt długa kość śródstopia oraz wyniosłości kostne.
Nagniotki z kolei są małe, twarde i umiejscowione zazwyczaj na palcach lub powierzchniach stycznych palców. Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po ich zdrapaniu widoczny jest nieduży, wielkości łebka od szpilki rdzeń. Ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb palca i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku.
Do innych przyczyn powstawania nagniotków zalicza się nieprawidłowy chód, wadliwe wysklepione śródstopie oraz zniekształcenie palców stóp, nachodzących jeden na drugi.

Porady:
Jak najszybciej należy się ich pozbyć. W przeciwnym razie pozostawione będą powoli rozrastać się w głąb i coraz bardziej uciskać oraz deformować stopy, powodując ból.
* Noszenie wygodnego, nieuciskającego obuwia,
* korekta chodu przez specjalne ćwiczenia lecznicze,
* stosowanie profilowanych wkładek ortopedycznych w przypadku niedostatecznej wysokości śródstopia,
* na pierwsze objawy nagniotka tj. zaczerwienienie, zgrubienie pomoże filcowy pierścień nakładany na palec (można go kupić w aptekach),
* kiedy nagniotek już się pojawił  należy zastosować krem zmiękczający lub/i żelowy plaster na odciski,
* kąpiele stóp z dodatkiem kwasu bornego,
* u podologa można skorzystać z wycięcia skalpelem zgrubiałej warstwy, potem wykonuje wyłuskanie korzenia oraz stosuje opatrunek
Na modzele:
* Ograniczenie noszenia szpilek i butów na cienkiej podeszwie,
* nosić buty z odpowiednim podbiciem i gumową podeszwą amortyzującą wstrząsy,
* stosować wkładki do obuwia lub osłony przeciwdziałające otarciom,
* usuwać systematycznie zrogowaciałą warstwę naskórka na podeszwie stopy, używając tarki,
* do codziennej pielęgnacji stóp używać kremu, masła lub balsamu zmiękczającego

PĘKAJĄCE PIĘTY
Skóra na piętach pęka, ponieważ jest bardzo sucha. Pękające pięty związane są także z zrogowaciałym naskórkiem, niedoborem witaminy A w diecie (jej zadaniem jest normalizacja procesów rogowacenia naskórka. Nadmierna zgrubiała skóra jest znacznie bardziej podatna na pęknięcia), zaniedbania higieniczne (związane z brakiem nawyku usuwania nadmiaru naskórka z pięt), brak właściwej pielęgnacji (jest to przyczyną niedostatecznego nawilżenia i zmniejszonej elastyczności skóry), zbyt twarde obuwie, nadmierny ucisk na stopy związany z nadwagą , grzybica stóp,cukrzyca, AZS, łuszczyca, zaburzenia krążenia krwi, podrażnienia chemiczne i termiczne. Wilgotne szczeliny pojawiają się na skutek silnie przemoczonej skóry. Jeśli pęknięcia są głębokie, powstają rany przez które mogą wnikać do skóry drobnoustroje, wywołujące infekcję bakteryjne.Wymagana jest odbudowa naskórka poprzez odżywianie, zmiękczanie i nawilżanie.

Porady:
* Spożywać produkty bogate w witaminę A obecną w produktach pochodzenia zwierzęcego - mleku i produktach mleczarskich, świeżych jajach, wątrobie, serach, maśle,
* kontrolować wagę,
* nosić wygodne obuwie z miękkim podbiciem,
* systematycznie usuwać zgrubiały naskórek z pięt,
* stosować kremy, balsamy, masła nawilżające i zmiękczające skórę,
* przy głębokich pęknięciach unikać tarek, kremów złuszczających i kąpieli z dodatkiem soli, które jeszcze bardziej podrażnią skórę. Stosować środki antyseptyczne oraz kremy i balsamy zmiękczające skórę stóp,
* stosować kąpiele z dodatkiem ekstraktów ziołowych z lawendy, mięty, szałwii i rumianki, ewentualnie może być to kąpiel zmiękczająca z dodatkiem mąki ziemniaczanej i siemienia lnianego (kąpiele powtarzać co 3-4 dni do osiągnięcia widocznej poprawy),
* stosować kremy zmiękczające do stóp,
* u podologa - ścięcie zgrubień otaczających pęknięcia i zastosowanie okładów zmiękczających skórę

WRASTANIE PAZNOKCI
Są problemem wtedy, gdy boczne części paznokci palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę i rosnąć wbijają się w nią co wywołuje ból i stan zapalny. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Przyczyną tego stanu mogą być: nadmierne i nieumiejętne wycinanie i opiłowywanie boków płytki paznokciowej, co prowadzi do zmiany toru wzrostu paznokcia, ciasne, zbyt wąskie w czubkach obuwie, ciasne skarpety i rajstopy, predyspozycje genetyczne, urazy mechaniczne paznokcia (częste uderzenia lub uszkodzenia spowodowane chorobami paznokci p. grzybicą), deformacje anatomiczne stóp, postępujący halluks, zaburzenia wzrostu płytki paznokcia, akryl lub żel nakładany na paznokcie stóp.

Porady:
* Paznokcie obcinać na prosto, bez nadmiernego zaokrąglania jej brzegów,
* unikać ciasnych butów ze zbyt wąskim czubkiem (lepsze będą szerokie sandały lub japonki),
* kontrolować wzrost paznokci i kształt stopy,
* Gdy wrosną ci paznokcie skontaktuj się z podologiem lub w skrajnych wypadkach z chirurgiem

ŻÓŁTE PAZNOKCIE
Na przebarwienia paznokci wpływ może mieć wiele czynników np. leki (okłady z riwanolu, karoten, tetracyklina, mepakryna), przewlekłe infekcje, łuszczyca, żółtaczka i zespół żółtych paznokci, także ciemny lakier.

! Kupując buty należy zwrócić uwagę na ukształtowanie podeszwy oraz na materiał, z którego są wykonane,
! Głęboko popękana skóra na piętach wymaga wizyty u dermatologa. Czasem bywa konieczne zastosowanie odpowiednich leków,
!Chirurgiczne zerwanie płytki niestety i tak będzie powodować wrastanie, które może być jeszcze mocniejsze
! W przypadku diabetyków należy pamiętać o szczególnej ostrożności
! Można skorzystać z kąpieli parafinowych na stopy (zmiękczają, wygładzają, pozostawiają powłokę ochronną, nawilżają, natłuszczają)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz