Translate language

niedziela, 19 stycznia 2014

PYTANIE NA TEMAT 8

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !


1. Preparaty z owoców dzikiej róży - na jakie dolegliwości mogą pomóc ?
Odp: Owoce dzikiej róży są bogatym źródłem witaminy C oraz hydroksykwasów.Warto je spożywać (np. w formie soku) bo pomagają przy przeziębieniu, osłabieniu i stresie, a także anemii z niedoboru żelaza. Są również wskazane przy problemach z wątrobą (działają żółciopędnie), a także skłonnościami do pajączków (wzmacniają naczynia krwionośne). Natomiast olejek z owoców dzikiej róży, stosowany na skórę, przyśpiesza leczenie zmian potrądzikowych oraz oparzeń. Ma też działanie nawilżające.

2. Czy niejedzenie po południu to dobry sposób, by schudnąć?.
Odp: Nie jest to zdrowy styl żywienia i wcale nie pomaga schudnąć. Głodzenie się powoduje ogólny spadek przemiany materii i w rezultacie wolniejsze trawienie. Powinno się jeść kolację (niewielki, lekko strawny posiłek) 3-4 godziny przed snem. Wtedy do śniadania upłynie 10-12 godzin i metabolizm nie zostanie zaburzony.

3. Jestem nastolatką. Zauważyłam, że często pokasłuję (np. gdy poczuję dym papierowsowy). Przeczytałam, że to objaw astmy. Jak to sprawdzić? Czy to możliwe, żeby ta choroba pojawiła się nagle?
Odp: Kaszel w pomieszczeniu zakurzonym lub zadymionym jest zupełnie naturalnym odruchem obronnym organizmu. Jeśli jednak pojawia się już przy niewielkim nasileniu zanieczyszczenia powietrza, rzeczywiście może świadczyć o nadreaktywności oskrzeli lub astmie oskrzelowej. Nadreaktywność oskrzeli pojawia się najczęściej po chorobie górnych dróg oddechowych. Może utrzymywać się nawet przez 3-4 tygodnie (to czas potrzebny na regenerację nabłonka oskrzeli). Astma natomiast to choroba, w której dochodzi do przemijającego skurczu oskrzeli - najczęściej na tle alergicznym. Jej objawem mogą się pojawić niezależnie od wieku. Aby sprawdzić stan oskrzeli, trzeba wykonać badania spirometryczne . Polega ono na kilkukrotnym nabraniu powietrza i wdmuchnięciu go do aparatu, który dokonuje pomiarów przepływu i objętości wydychanego powietrza. Dzięki temu można ocenić czy oskrzela oraz płuca pracują prawidłowo.

4. Jakie są metody leczenia kamicy?
Odp: Podczas kamicy w narządach i przewodach układu moczowego dochodzi do powstania złogów różnej wielkości. Niewielkie kamienie organizm może wydalić samoistnie wraz z moczem. Jeśli jednak kamień jest za duży, aby wydostać się przez moczowód, można spowodować jego rozkruszenie za pomocą fal ultradźwiękowych. Taki zabieg (nosi nazwę ESWL) nie jest bolesny. Po rozbiciu złogów wydostają się one (w postaci mniejszych kamyczków i piasku) wraz z moczem i przeciskają poprzez cienki moczowód. Ten proces może być bolesny. Często z tego powodu pacjent po zabiegu rozkruszania zostaje w klinice. Otrzymuje tam w kroplówkach leki rozkurczowe i przeciwbólowe, co ułatwia oczyszczanie układu moczowego z kamieni i łagodzi dolegliwości.

5. Czy lot przy infekcji zatok jest bezpieczny?
Odp: Podróż samolotem przy nieleczonej infekcji zatok może grozić powikłaniami: przemieszczeniem się wydzieliny z nosa do ucha środkowego, a nawet pęknięciem błony bębenkowej i pojawieniem się wycieku z ucha. Dlatego jeżeli pojawi się któryś z tych objawów należy wybrać się jak najszybciej do otolaryngologa, ponieważ trzeba rozpocząć intensywne leczenie.Zaleci on krople i leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz rozrzedzających śluz. W określonych przypadkach konieczna będzie antybiotykoterapia. Jeżeli lekarz zezwoli na podróż, pół godziny przed startem i ewentualnie lądowaniem zapuścić krople do nosa. W trakcie lotu należy dużo pić, przyjmować leki według zaleceń oraz stosować krople lub żele nawilżające śluzówkę nosa (zwykle podrażnioną klimatyzowanym powietrzem w kabinie)
Uwaga! Jeżeli występuje gorączka, ból głowy czy twarzy, niedrożność nosa i obfity katar, lekarz może zalecić przełożenie podróży.

6. Jak wzmocnić nadwrażliwe zęby?
Odp: Nadwrażliwość zębów nie jest chorobą, ale objawem różnych problemów. Przede wszystkim trzeba więc zdiagnozować skąd się wzięła. Przyczyn bowiem może być wiele, np.: zgrzytanie zębami (bruksizm), zbyt agresywne szczotkowanie, refluks żołądkowy lub słabość do napojów gazowanych. Niektórzy cierpią na tzw. nadwrażliwość wrodzoną. W zależności od przyczyny  problemu stomatolog zleci odpowiednie postępowanie. Terapię można prowadzić w domu i/lub w gabinecie. Specjalista może przeprowadzić kurację odwrażliwiającą np. poprzez profesjonalną mineralizację szkliwa (zastosowanie specyfiku zamykającego kanaliki zębinowe) lub remineralizację (za pomocą preparatów fluorowych)

7. Prawie nie jem słodyczy, bo ich nie lubię, dbam o higienę a mimo to mam bardzo słabe zęby. Ostatnio słyszałam, że dla zębów równie szkodliwe jak słodycze są chipsy, białe pieczywo, a nawet winogrona i migdały. Czy to możliwe?
Odp: Wrogiem naszych zębów jest jedzenie zakwaszające organizm. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o kwaśne cytrusy czy kiszone ogórki, ale pokarmy bogate w cukier i skrobię np. chipsy, frytki, ciasta, makarony, pieczywo. Ich resztki dosłownie oblepiają zęby. W ten sposób tworzą doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Te ostatnie produkują kwasy, które powodują ubytki w szkliwie. Jednym z objawów wypłukiwania szkliwa przez kwasy jest pojawienie się żółtych plamek w miejscu, gdzie ząb przechodzi w dziąsło (tam najczęściej zalegają resztki). To zębina zaczyna prześwitywać spod zbyt cienkiej warstwy szkliwa. W miejscach plamek w przyszłości może pojawić się próchnica. O tym, że dieta jest zbyt kwaśna, świadczy również nieświeży oddech. Jeśli zatem chce pani wzmocnić zęby, radzę zastosować dietę odkwaszającą i bogatą w wapń. Oznacza to jedzenie większej ilości warzyw, owoców i kasz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz