Translate language

wtorek, 6 sierpnia 2013

PYTANIE NA TEMAT 7

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !


1. Po 2 latach bezskutecznej walki z trądzikiem dermatolog przepisał mi kapsułki z izotretynoiną. Biorę je już tydzień, ale poprawy nie widzę. Brać je dalej czy nie?

Odp: Po tygodniu trwania terapii tym lekiem nie można ocenić jej efektów. Doustna terapia izotretynoiną jest przewidziana na 4-6 miesięcy, a jej ostateczny rezultat może się pojawić dopiero kilka tygodni po jej zakończeniu. W początkowym okresie przyjmowania tego leku może dojść nawet do nasilenia zmian skórnych (bardzo rzadko), jednak potem w większości przypadków skóra się oczyszcza i trądzik znika.

2. Choruję na bielactwo. Przeszłam już leczenie metodą PUVA, trwało ono rok i nic mi nie pomogło. Te plamy są także na twarzy.Czy jest jakieś skuteczniejsze leczenie?

Odp: Aktualnie bielactwo leczy się kilkoma metodami. Można smarować skórę preparatami z substancją takrolimus (nie wolno tego łączyć z naświetlaniami ultrafioletem). Można też spróbować autoprzeszczepu melanocytów (pobiera się je z miejsc nieodbarwionych). Bielactwo może mieć związek z chorobami tarczycy, a w takim przypadku skóra poprawia się po leczeniu tarczycy. Przy udowodnionym podłożu immunologicznym bielactwa, stosowane jest leczenie cyklosporyną. Plamy bielacze na twarzy można maskować makijażem lub samoopalaczem.

3. Jestem krótkowidzem (-1,5 i -2 dioptrie). Oprócz tego mam astygmatyzm. Czy i jak można zlikwidować tę wadę?

Odp: Jest możliwość przeprowadzenia korekcji wady wzroku metodą chirurgiczną. Kwalifikację do operacji przechodzą osoby okulistycznie całkowicie zdrowe. Jeśli nie zamierza Pani robić takiego zabiegu, można zastosować soczewki kontaktowe zwane torycznymi. Korygują one jednocześnie krótkowzroczność i astygmatyzm. Osobom młodym można zaproponować laserową korekcję wady wzroku. Należy jednak pamiętać, że po zabiegach czas bez okularów kończy się w wieku ok. 40 lat. Wtedy osoba,której wyrównano zabiegowo wadę wzroku, zaczyna używać okularów do czytania i do komputera. Dlatego krótkowidztwo niedużego stopnia po 40 roku życia staje się zaletą, dzięki której można czytać wszystko bez okularów.

4. Od czasu do czasu robi mi się jęczmień na powiece. Czy można jakoś zahamować jego rozwój, a nie czekać, aż dojrzeje i sam pęknie?

Odp: Jęczmień to zapalenie mieszka włosowego przy rzęsie. Nawracające jęczmienie mogą świadczyć o spadku odporności lub cukrzycy. Dlatego nie wolno lekceważyć tej na pozór błahej dolegliwości i w porozumieniu z lekarzem trzeba wykonać zalecone przez niego badania. Jęczmienie występują też u osób ze skłonnością do nadmiernego wydzielania z gruczołów powiekowych. Jeżeli wzdłuż rzęs gromadzą się zaschnięte żółte łuseczki, należy często przemywać powieki 3% roztworem kwasu bornego lub płynami przeznaczonymi do tego celu (Blephaclean)

5. Wiele razy stosowałam różne diety i znów przybierałam na wadze. Mam problemy ze stawami kolanowymi. Jak zrzucić nadwagę?

Odp: Większość popularnych diet jest zwykle zbyt  rygorystyczna i krótkotrwała. Dlatego często powodują efekt jo-jo, tj. przyrost straconych kilogramów.Najskuteczniejsza dieta? zdrowe odżywianie. Proszę zapomnieć o słodyczach, smażonych potrawach, mącznych sosach, majonezie. Białe pieczywo i makaron zamienić na pełnoziarniste, jeść dużo warzyw, chude mięso i morskie ryby. Zamiast 3 dużych posiłków dziennie zjadać 5 mniejszych, a między innymi nie sięgać po przekąski. Niestety, osobom, które wcześniej dużo jadły, trudno się przestawić bo ciągle są głodne.

6. Od kilu miesięcy odczuwałam ból w kolanie, ale nie przeszkadzał mi on w chodzeniu. Jednak po wyjeździe w góry znacznie się nasilił. Zdiagnozowano wodę w kolanie. Co robić?

Odp: Operacja nie jest konieczna. Tego typu schorzenia kolan są częste i można je wyleczyć metodami niewymagającymi interwencji chirurga. Potoczne określenie "woda w kolanie" oznacza nagromadzenie się płynu w obrębie stawu kolanowego. Przyczyną jest stan zapalny, np. zapalenie kaletki maziowej. Lekarz ortopeda powinien przede wszystkim przepisać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomocne może być także noszenie specjalnej ortezy - usztywnienia odciążającego i stabilizującego chory staw. Częstą procedurą jest upuszczanie płynu z kolana (w tym celu wykonuje się nakłucie specjalaną igłą). Zabieg ten powtarza się zazwyczaj kilka razy, a poprawa jest znaczna. Dodatkowo wskazana jest także fizykoterapia

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze zrobiona stronka. Powodzenia! :)

    Here is my web site: polecane strony

    OdpowiedzUsuń