Translate language

sobota, 4 maja 2013

PYTANIE NA TEMAT 6

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !


1. Choruję na cukrzycę i od pewnego czasu mam nawracające stany zapalne dziąseł. Czy jedno z drugim może mieć coś wspólnego? Co robić, by mieć zdrowe dziąsła?

Odp: Cukrzyca sprzyja zapaleniu dziąseł. Dlatego, żeby uniknąć nawracających zakażeń w jamie ustnej, ważne jest tzw. metaboliczne wyrównanie cukrzycy. Znaczy to tyle, że poziom glukozy we krwi powinien być często kontrolowany i, jeśli jest zbyt wysoki, dzięki lekom sprowadzany do wartości zbliżonych do prawidłowych. Musi pani też przestrzegać higieny jamy ustnej, regularnie zgłaszać się do na wizyty kontrolne do stomatologa (m.in. usuwanie kamienia nazębnego) i - jeśli pani pali - zrezygnować z palenia papierosów. Oczywiście, przyczyna zapalenia dziąseł może być też inna, np. źle dopasowana proteza, zmiany w obrazie krwi czy nawet reakcja alergiczna na stosowane leki.

2. Mam niedoczynność tarczycy. Znacznie przybrałam na wadze- lekarz powiedział mi, że to efekt spowolnienia przemiany materii. Czy można z tym jakoś walczyć?

Odp: Musi pani cierpliwie leczyć niedoczynność tarczycy, stosując substytucję hormonalną ścieśle według zaleceń prowadzącego lekarza. Po uzyskaniu stanu tzw. eutyreozy, czyli wyrównania hormonalnego, przyrost masy ciała zatrzyma się i stosowane przez panią diety będą również skuteczne.

3. Skończyłam 40 lat. Nękają mnie zaparcia. Niestety, dokuczają mi też hemoroidy, więc wypróżnienia są często bolesne. Jak sobie poradzić z tym problemem.

Odp: Przy przewlekłym zaparciu mamy do czynienia ze zwolnieniem pasażu przez okrężnicę lub z dysfunkcją mięśni dna miednicy (np. nieprawidłowe skurcze zwieracza odbytu). Zwykle nie wiąże się to z chorobą organiczną, choć diagnozując przyczynę zaparć, należy wykluczyć schorzenia, które dają ten objaw (np. zespół jelita drażliwego, guz jelita grubego, uchyłkowatość, choroby ginekologiczne i tkanki łącznej, cukrzyca, niedoczynność tarczycy). Choroba hemoroidalna może być wynikiem przewlekłych zaparć, ale też obecność guzków krwawnicowych powoduje trudności w oddaniu stolca. By pomóc sobie w obu dolegliwościach, ważne jest odpowiednie nawodnienie, stosowanie diety wysokobłonnikowej, dużo ruchu i utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

4. Kiedy gorączka może być groźna? Gorączka sięga powyżej 39 stopni C i nie udawało się jej zbić żadnymi lekami. Nad ranem temperatura spadła. Co robić, gdyby sytuacja się powtórzyła?

Odp: Jeśli zdarzy się, że gorączka przekroczy 38,5 stopnia C, należy podać paracetamol (Apap, Panadol, Efferalgan) w dawce minimum 15 mg na kilogram masy ciała, czyli dla osoby ważącej 70 kg.: 2 tabletki po 500 mg. Po 15-20 minutach temperatura nie powinna dalej się podnosić. Wówczas można rozpocząć ochładzanie za pomocą kąpieli (woda powinna być ciepła, jedynie kilka stopni chłodniejsza od temperatury ciała), zimnych okładów na czoło, kark, łydki, zimnych płynów do picia. Jeśli to nie pomaga, należy podać lek z grupy NLPZ, np. ibuprofen (Ibufen, Ibum, Nurofen) w dawce 400 mg lub kwas acetylosalicylowy (Aspirynę, Polopirynę) 1000 mg oraz kontynuować ochładzanie. Przypuszczam, że były przyjmowane leki w zbyt niskich dawkach, dlatego nie pomagały.
WARTO WIEDZIEĆ: Gorączka powyżej 39 stopni C bardzo męczy i osłabia organizm. Najbardziej wrażliwy na tak duże podwyższenie temperatury jest mózg, ale zagraża mu dopiero gorączka powyżej 41,5 stopnia C. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie.
! Gorączka świadczy o tym, że organizm walczy z infekcją. Ale jeśli przekroczy 38,5 stopnia C, należy ją obniżać

5. Czy kolczyk w pępku jest bezpieczny?

Odp: Przekłucie skóry w okolicy pępka, tak jak w każdej innej okolicy, niesie ryzyko zakażenia oraz powstania bliznowca. Należy korzystać z gabinetów specjalizujących się w tego typu zabiegach, gdzie narzędzia są sterylne, a kolczyki jednorazowe. Dzięki temu można się ustrzec przed ewentualnym zakażeniem np. HCV czy HIV (do czego może dojść, gdyby ktoś przekłuwał skórę brudną igłą)

6. Ile można przyjmować dziennie witaminy A?. Słyszałam, że przedawkowanie witaminy A może być szkodliwe. Czy pijąc tran, mogę sobie zaszkodzić?

Odp: To prawda, że przyjmowanie za dużych dawek witaminy A jest niewskazane. Może to przyczynić się do rozwoju chorób wątroby, osteoporozy, doprowadzić do bólu stawów, a u kobiet w ciąży może spowodować wady wrodzone płodu. Dlatego warto wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę A to 1 mg. W tranie  (w łyżeczce, czyli 5 ml) znajduje się przeciętnie 250 mcg tego mikroelementu, czyli 1/4 zapotrzebowania dobowego. Jedna łyżeczka tranu dziennie wystarczy, resztę witaminy do organizmu dostarczymy z pożywieniem.

7. 12 tydzień ciąży. Niechcący kobieta zjadła 3 ciastka, na których była pleśń. Czy to może wpłynąć na dziecko?

Odp: Jednorazowe zjedzenie niewielkiej ilości pleśni nie zaszkodzi raczej ani Pani, ani dziecku. Oczywiście zepsute czy nieświeże produkty nie są wskazane zarówno w trakcie ciąży, jak i w codziennej diecie. Szkodliwa jest nie tyle sama pleśń, ale produkty jej przemiany materii. Substancje zwane mikotoksynami mogą negatywnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. Ale dopiero spożywanie pleśni w znacznej ilości lub przez dłuższy okres czasu może spowodować poważne dolegliwości czy kłopoty zdrowotne. Jeśli więc zauważyłaby Pani objawy zatrucia: bóle brzucha, nudności, gorączkę lub inne niepokojące sygnały, należy bezwzględnie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli czuje się jednak Pani dobrze, i poza tym incydentem, odżywia się prawidłowo, to nie ma powodu do zmartwienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz