Translate language

środa, 27 marca 2013

PYTANIE NA TEMAT 5

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !


1. Czy usuwać trzeci Migdał?
Częste infekcje dróg oddechowych. Laryngolog zlecił jak najszybsze usunięcie trzeciego migdałka, zaś pediatra podawanie leków. Kto ma rację?
Odp: Migdałek przerasta na skutek nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. O tym, że jest zbyt duży, świadczy chrapanie, oddychanie przez usta oraz niedosłuch. Leczenie zawsze rozpoczyna się od podania leków przeciwzapalnych. Można też sprawdzić, jak zadziała zmiana klimatu - np. jeśli malec mieszka w centrum Polski, wyjeżdżamy z nim na długie wakacje nad morze. Dopiero jeśli to nie pomoże, należy rozważyć zabieg usunięcia.

2. Zawsze kiedy występuje zły nastrój pacjent stosuje napar z dziurawca. Ale farmaceuta zwrócił mi uwagę, że nie wolno parzyć tego ziela latem. Czym go zastąpić?
Odp: Dziurawiec jest rośliną fotouczulającą, co oznacza, że w połączeniu ze słońcem może wywoływać zmiany skórne. Latem lepiej go unikać. Nastrój szybko poprawi nam ruch na świeżym powietrzu - np. szybki spacer, w trakcie którego dochodzi do uwalniania hormonów szczęścia. Sporadycznie można sięgać też po dostępne bez recepty środki antydepresyjne, np. tabletki zawierające ekstrakt z miłorzębu japońskiego (ginko biloba). Jeśli jednak nie możemy obyć się bez takich preparatów miesiącami, rozważmy wizytę u terapeuty, bo być może mamy do czynienia z depresją.

3. Jak zlikwidować owłosienie?
Na rękach, na twarzy,na klatce piersiowej rosną szorstkie, grube włosy.
Odp: Pojawienie się u kobiety nadmiernej ilości włosów, szczególnie w miejscach gdzie występują one zwykle u mężczyzn, jest najczęściej spowodowane nadmierną produkcją męskich hormonów androgenów. Dolegliwość ta nazywana jest hirsutyzmem. W przypadku podejrzenia tej choroby należy zgłosić się do endokrynologa, który zleci badania (np. sprawdzające poziomy hormonów, wykluczające schorzenia przysadki, nadnerczy i jajników). Następnie zaproponuje leczenie za pomocą leków doustnych lub, w przypadku stwierdzenia gruczolaka przysadki, operacyjne. Zwykle po zastosowaniu kuracji nowe włosy przestają się pojawiać, a te które już są, ulegają znacznemu osłabieniu. Doraźnie można stosować powszechnie dostępne metody depilacji jak golenie, kremy czy wosk. Najbardziej efektywnym sposobem jest depilacja laserowa (włosy po niej nie odrastają), ale aby efekt był zadowalający należy powtarzać ją kilkakrotnie. W przypadku owłosienia na twarzy wykorzystuje się także dostępny na receptę krem.

4. Czy można zlikwidować rozstępy?
W czasie ciąży pojawiły się rozstępy. Kosmetyki nieco je zmniejszyły, ale nadal są bardzo widoczne. Na pewno istnieją specjalistyczne zabiegi, które mogą je zredukować. Czy jeden wystarczy i ile to będzie kosztować?
Odp: Polecam zabiegi laserem frakcyjnym CO2. Rozstępy powstają z powodu zerwania włókien kolagenowych w skórze przez nadmierne jej rozciąganie, a laser pobudzi skórę do wytwarzania nowego kolagenu. Dzięki temu rozstępy zostaną zredukowane i zmieni się struktura skóry. Zabieg trwa ok. 30 minut i robi się go w znieczuleniu miejscowym - pacjent odczuwa zaledwie delikatne kłucie. Najlepiej wykonać kilka zabiegów, koszt jednego waha się od 300-800 zł.
! Zapobiegaj nowym rozstępom dzięki ruchowi, nawilżaniu ciała, naprzemiennymi prysznicami ciepłą i chłodną wodą. To pobudzi krążenie i sprawi, że skóra będzie bardziej jędrna

5. Jaki peeling będzie najlepszy na przebarwienia?
Likwidacja plamek od słońca. Jaki peeling wybrać?
Odp: Doskonałe efekty przyniesie AHA-eksfoliacja, czyli złuszczanie naskórka odpowiednio stężonymi kwasami owocowymi, np. glikolowym i migdałowym. Peeling wygładzi cerę, odświeży ją, rozjaśni i pobudzi do odnowy. Należy jednak pamiętać, iż walka z przebarwieniami nie jest kuracją ekspresową i dla uzyskania widocznego efektu trzeba poddać się kilku zabiegom, najlepiej w serii. W tym czasie konieczna jest codzienna ochrona skóry przed słońcem.
! Przy płytkich przebarwieniach korzystaj z wybielających właściwości owoców. Stosuj maseczki, np. z ananasa albo papai

6. Jak najlepiej pozbyć się żylaka?
Na udzie pojawił się spory żylak.
Odp: Duże żylaki usuwa się operacyjnie, mniejsze obliteruje (to zabieg polegający na wprowadzeniu do światła naczynia substancji chemicznej, która powoduje jego zamknięcie). Natomiast małe i tzw. pajączki można zlikwidować laserem i metodą photo-derm (naświetlanie oraz niszczenie chorego naczynia). Skoro badanie USG wykazało, że w żyle nie ma zakrzepów, krew płynie pod prawidłowym ciśnieniem, zastawki są sprawne, to żylak najlepiej byłoby usunąć metodą obliteracji. Zbieg ten trwa zaledwie kilka minut, a żyła po 2-4 tygodniach ulega wchłonięciu.
! Aby nieco zredukować widoczne żylaki, jedz cytrusy, winogrona i morele. Owoce te poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych

7. W jaki sposób mam się malować jeśli noszę okulary?
Od paru tygodni są noszone okulary i pacjent ma wrażenie, że makijaż jest za mocny, a malowanie się jest takie samo jak wcześniej.
Odp: Wrażenie zbyt mocnego makijażu jest zupełnie prawidłowe. W okularach widzi Pani wyraźniej, więc i kolory są intensywniejsze. Makijaż dla osoby noszącej okulary powinien być subtelny i staranny. Twarz najlepiej pokryć podkładem wyrównującym koloryt skóry, w newralgiczne miejsca wklepać korektor, a całość utrwalić sypkim pudrem. Na powiece sprawdzą się matowe beżowe lub łososiowe cienie. Usta, zwłaszcza jeżeli oprawki są wyraziste, powinny pozostać delikatne. Także policzki wystarczy dosłownie musnąć różem.
! Niektóre szkła (dla dalekowidzów) optycznie powiększają oczy, dlatego starannie tuszuj rzęsy. Unikniesz osadzania się grudek na włoskach i osypywania się maskary. Zrezygnuj z wydłużających tuszów, bo rzęsy mogą zahaczać o szkła okularów.

8. Kiedy nakładać balsam by działał jak najskuteczniej?
Czy to prawda, że emulsję do cała trzeba nakładać na skórę, gdy jest rozgrzana po kąpieli?
Odp: Nie ma na to naukowych dowodów, jednak taki zwyczaj pielęgnacyjny jest dość powszechny i parę argumentów przemawia na jego korzyść. Po pierwsze, skóra po kąpieli jest rozgrzana i rozpulchniona, co może ułatwiać przenikanie składników aktywnych kosmetyku do naskórka. Po drugie, produkty do mycia nieco nieco odtłuszczają i naruszają naturalną barierę ochronną skóry. Jest to widoczne w przypadku skóry suchej lub zimą, gdy jakiś czas po kąpieli skóra staje się szorstka i napięta. Stosowanie tuż po kąpieli balsamu do ciała zapobiega tym nieprzyjemnym efektom. Emulsja nawilża skórę i przywraca poczucie komfortu.
! Do mycia warto używać żeli bez mydła, które nie wysuszają skóry

* Czy wiesz,że
Jeśli myjesz ręce ciepłą wodą z mydłem przez: 15 sekund to usuwasz 90% bakterii, natomiast przez 30 sekund usuwasz 100 % bakterii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz