Translate language

piątek, 22 lutego 2013

PYTANIE NA TEMAT 4

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !

1. Nagłe napady głodu, zwłaszcza chęć na słodycze. Nadmierne tycie oraz nadmierne wypadanie włosów. Czy to prawda, że to wina nadnerczy?

Odp: Z całą pewnością potwierdzą to badania zlecone przez endokrynologa. Nadnercza to gruczoły wydzielania wewnętrznego. Produkują ważne dla organizmu hormony, w tym adrenalinę, noradrenalinę, kortyzol i hormony androgenne. To nadnercza wpływają m.in. na ciśnienie krwi. Dzięki wydzielanym przez nie hormonom odczuwa się strach i gniew. Ale to one również mogą powodować otyłość i wypadanie włosów.

2. Wokół brodawek rosną włoski. Czy jest to objaw choroby?

Odp: Owłosienie w nietypowych miejscach dla kobiet, np. nad górną wargą, na plecach czy na piersiach, to hirsutyzm. Najczęściej jego przyczyną jest nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów. Produkowane są w zbyt dużej ilości w wyniku m.in. zaburzeń czynności jajników lub nadnerczy. Przyczyn pojawienia się niechcianych włosków może być wiele. Czasem są one objawem towarzyszącym poważnym chorobom, niekiedy jednak też wynikiem niepożądanego działania leków. Konieczna więc jest wizyta u endokrynologa, który postawi właściwą diagnozę. Jeśli po przeprowadzeniu badań okaże się, że stężenie androgenów jest podwyższone, lekarz może zalecić leki, które spowodują zmniejszenie hirsurtyzmu. Jednak nie zawsze udaje się wyleczyć to schorzenie. Gdy kuracja hormonalna lub zalecenia dietetyczne nie pomagają w pozbyciu się niepotrzebnego owłosienia, pozostaje usuwanie włosków w gabinecie kosmetycznym.

3. Czy tarczyca utrudnia odchudzanie?

Odp: Rzeczywiście, choroby tarczycy mogą wpływać na zaburzenia odżywiania i powodować tycie albo przeciwnie- chudnięcie. Kiedy tarczyca produkuje nadmiar hormonów, wtedy kobiety chudną, choć często mają wilczy apetyt. Tak się dzieje przeważnie przy nadczynności tego gruczołu. Gdy z kolei tarczyca zachowuje się "leniwie" i wydziela zbyt małą ilość hormonów, mówimy o jej niedoczynności. Organizm pracuje wówczas na "zwolnionych obrotach", spowolniona jest też przemiana materii. To dlatego kobiety tyją, choć niewiele jedzą. Zamiast eksperymentowania z kolejnymi dietami, należy zbadać m.in. tarczycę i poziom cukru.

4. Ósmy miesiąc ciąży i leczenie z powodu nadczynności tarczycy. Czy przyjmując leki, nie zaszkodzą one dziecku i będzie można w przyszłości karmić piersią?

Odp: Jeśli lekarz zalecił przyjmowanie preparatów przeciwtarczycowych z powodu nadczynności, miał ważny powód. Tyreostatyki przedostają się co prawda w niewielkiej ilości do organizmu dziecka, ale umiejętne ich dawkowanie pod kontrolą endokrynologa zmniejsza ryzyko zaburzeń u płodu. Po porodzie, najlepiej zażywać leki już po nakarmieniu dziecka piersią. Czasami u takich niemowląt może wystąpić niegroźna wysypka.

5. Od dziecka lodowate dłonie i stopy, nawet teraz w wieku 40 lat.Nawet jeżeli na dworze jest gorąco - zimno szczypie w ręce i nogi. Co robić?

Odp: Ja też często odczuwałam zimno w dłoniach i stopach. By odkryć tego przyczynę, przeszłam wiele badań. W końcu okazało się, że jest to skutkiem poskręcania moich naczyń kapilarnych (niewielkich naczynek włosowatych), które przez to źle są ukrwione. Rozstrzygająca była kapilaroskopia, którą zlecił chirurg naczyniowy (by się do niego dostać, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego). W jej trakcie pod mikroskopem oceniono mikrokrążenie krwi w obrębie palców moich dłoni. Zbadano też dokładnie wał paznokciowy (przynajmniej miesiąc wcześniej nie wolno wycinać skórek i wyleczyć trzeba wszelkie ewentualne ich urazy lub infekcje). Ponieważ w badaniu ocenia się również stan płytki paznokciowej, nie wolno paznokci malować! Dopiero na podstawie tych wyników lekarz ustalił terapię.

6. W ciągu ostatnich 5 lat ciągłe infekcje układu moczowego. Badanie urodynamiczne wykazało, że przyczyną jest tzw. pęcherz neurogenny (nerwy kontrolujące jego czynność działają nieprawidłowo). Lekarz skierował pacjenta na poszerzenie cewki moczowej. Na czym ono polega?

Odp: Poszerzanie cewki moczowej to jedna z metod leczenia zwężenia cewki moczowej, które utrudnia oddawanie moczu. Zalega on za długo w układzie moczowym, co sprzyja namnażaniu się bakterii i nawracającym stanom zapalnym dróg moczowych. Przyczyny zwężenia mogą być różne, m.in. pęcherz neurogenny, wady wrodzone układu moczowego. Zabieg przeprowadza się w szpitalu, przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu do cewki moczowej tzw. rozszerzadeł Hegara (specjalnych narzędzi ze stali nierdzewnej) w celu powiększenia jej światła. Umożliwia to swobodny przepływ moczu i wypłukiwanie chorobotwórczych bakterii. Niestety, często nie wystarcza przeprowadzenie jednego zabiegu i trzeba wykonać ich kilka (na przestrzeni 1-3 miesięcy) Efekt zabiegu nie zawsze jest trwały)

7. Od kilku tygodni męczy pacjenta kaszel. Wyklucza się przeziębienie i infekcję. Nie pali również papierosów. Co to może być?

Odp. Poranny kaszel może być wynikiem ściekania nagromadzonej w nocy wydzieliny w górnych drogach oddechowych, astmy lub refluksu żołądkowo-przełykowego. W opisanym przypadku zaleca się wizytę w przychodni . Lekarz zapewne zleci prześwietlenie klatki piersiowej. Konieczna może okazać się też konsultacja u pulmonologa (specjalisty od leczenia układu oddechowego) lub gastrologa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz