Translate language

niedziela, 10 lutego 2013

PYTANIE NA TEMAT 3

Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !

1. Badania krwi wykazały, że poziom cukru wynosi 110, czy to już cukrzyca?

Odp: Odpowiedź na to pytanie dostarczy szczegółowe badanie ilości cukru we krwi, jego wchłaniania, m.in. test OGTT. Badanie polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu cukru: na czczo oraz 2 godziny po spożyciu odpowiedniej ilości glukozy. Już teraz powinno się unikać w diecie węglowodanów prostych. Unikać więc cukru, słodyczy, miodu, dżemów, ciast, a także ograniczenie spożycia makaronów oraz białego pieczywa.

2. Czy katar trzeba leczyć?

Odp: Katar należy leczyć już w pierwszych dniach wystąpienia jego objawów. Może bowiem spowodować powikłania układu oddechowego (m.in. stanu zapalnego zatok, gardła, oskrzeli, płuc) czy zapalenie uszu. Aby zmniejszyć wydzielinę, zażywać tabletki zmniejszające przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej i stosować krople do nosa.

3. Kiedy zakłada się szwy rozpuszczalne?

Odp: Wchłanialne szwy zwykle zakłada się podczas operacji we wnętrzu ciała. Zszywa się nimi m.in. mięśnie i tzw. błonę otrzewną wyściełającą jamę brzuszną i miednicę. Nie wymagają one pielęgnacji. Po pewnym czasie ulegają biodegradacji. Okres ich wchłaniania zależy od materiału, z którego są wykonane. Zwykle trwa to kilka miesięcy. Są bezpieczne i obojętne dla organizmu, nie wywołują uczulenia ani zakażeń a także infekcji. Natomiast do zszywania stosuje się niewchłanialne szwy, które zdejmuje się po 5-10 minutach.

4. Zrobione USG i mammografia. Okazało się, że w piersiach znajdują się torbiele. Czy trzeba je leczyć? Czy mogą przekształcić się w raka?

Odp: Przyczyną torbieli są zaburzenia hormonalne, no. brak równowagi estrogenów i progesteronu. Zdarzają się najczęściej po 40 r.ż. Dużą, pojedynczą torbiel leczy się, nakłuwając i odsysając płyn, który się w niej znajduje. Płyn ten należy poddać badaniu, aby wykluczyć nowotwór. Jeżeli pozostała po zabiegu torebka torbieli ma grube ścianki, usuwa się ją operacyjnie, bo w tym miejscu może rozwinąć się guz nowotworowy (choć dzieje się to rzadko). Warto zrobić też badania hormonalne i ewentualnie rozpocząć terapię lekami na receptę.

5. Bolący krzyż, zwłaszcza przy pochylaniu. Internista przepisał leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomogły na krótko. Co należy teraz zrobić?

Odp: Tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne rzeczywiście zmniejszają bóle kręgosłupa. Aby stwierdzić, co je powoduje, warto zrobić badania: RTG, usg, rezonans, tomografię. Przyczyną mogą być zwyrodnienia, dyskopatia, urazy kręgosłupa i jego skrzywienie (np. skolioza). Przy dolegliwościach kręgosłupa same leki bowiem nie wystarczą. Korzystne działanie ma np. tzw. kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Mogą być to ćwiczenia bierne, które są wykonywane przez rehabilitanta bez udziału chorego, napinanie określonych mięśni oraz gimnastyka za pomocą terapeuty. A także ćwiczenia na bieżni albo w tzw. odciążeniu, które robi się, odciążając dany odcinek ciała (np. na wyciągu). Można wzmacniać osłabione mięśnie np.ćwicząc pod kierunkiem rehabilitanta w wodzie. Zmniejsza ona napięcia mięśni, odciąża je i ułatwia wykonywanie ruchów.

6. Żółtaczka pokarmowa. Czy to poważna choroba? Jak ją leczyć?

Odp: Żółtaczka pokarmowa (wirusowe zapalenie wątroby typu A) przenosi się przez brudne jedzenie i wodę. Chory ma bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, brak apetytu, pożółkłe białka oka i skórę. A także gorączkę, bóle mięśni, stawów, ogólne złe samopoczucie, ciemny kolor moczu i świąd skóry. Skarży się na tkliwość w okolicy wątroby. Zwykle choroba mija sama. Przyjmuje się jedynie leki łagodzące objawy (krople żołądkowe, leczniczy węgiel). Konieczny jest również odpoczynek, najlepiej w łóżku, lekka dieta i duża ilość płynów.

7. Od kilku miesięcy notoryczne problemy z zasypianiem. Zasypianie jest późno a budzenie się wcześnie rano

Odp: W dzień nie ma żadnych drzemek a czas spędzany jest aktywnie. Obawa po sięganie mocnych środków farmakologicznych. Czy istnieją skuteczne, ale naturalne środki ułatwiające zasypianie ?
Odp: Problemy ze snem to bez wątpienia kłopotliwa dolegliwość. Kilka miesięcy trwania tego problemu to już dość długi czas. Warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, specjalistą. Jeśli chodzi o dostępne w aptekach środki ułatwiające zasypianie to wybór jest dość duży. Przy zakupie takiego preparatu warto zwrócić uwagę na jego skład, a przede wszystkim ilość zawartych w nim składników aktywnych. Każdy ze składników ma bowiem swoje indywidualne działanie i może  oddziaływać na inną przyczynę. kłopotów ze snem. Preparatem cenionym przez wielu specjalistów jest Forsen. Jest on szczególnie polecany ze względu na obecność w nim aż 10 składników aktywnych. Na szczególną uwagę zasługują tu ekstrakt szafranu oraz ekstrakt z melisy.

1 komentarz: