Translate language

sobota, 22 grudnia 2012

PYTANIE NA TEMAT 1

Nowy dział "Pytanie na temat", podejmuje tematy i odpowiedzi z zakresu kosmetologii czy medycyny lub innych, który może dotyczyć wielu osób. Ponadto można wzbogacić swoją wiedzę :) Wszystkie odpowiedzi są odpowiedziami specjalistów !

1. Wycięcie migdałków
Duże trudności z oddychaniem przez nos i częste zachorowania na anginę. Polecane wycięcie migdałków przez lekarza. Na czym polega ten zabieg?
Odp: Zabieg wykonywany jest w narkozie - lekarz wykonuje go urządzeniem przypominającym zalotkę do rzęs. Kilka dni po wycięciu można odczuwać ból gardła. Pomogą wtedy tabletki przeciwbólowe oraz letnie napoje.

2. Jak brać leki?
Niektórzy uważają, że nie ma znaczenia, czy weźmie się lekarstwo przed posiłkiem czy po? Czy ma rację?
Odp: Bardzo często działanie leków zależy od tego, kiedy je przyjmujemy, np. leki przyjęte po śniadaniu pozostają we krwi w większym stężeniu niż zażyte np. po obiedzie. Przyjęte na pusty żołądek tetracykliny, zawarte w antybiotykach, mogą powodować bóle żołądka, mdłości a nawet wymioty, dlatego powinno się łykać je kilkanaście-kilkadziesiąt minut po jedzeniu. Natomiast preparaty wielowitaminowe lub zawierające żelazo powinno się przyjmować między posiłkami, ponieważ ze składnikami pokarmu tworzą one nierozpuszczalne związki, które się nie wchłaniają. Jeżeli łyka się leki o dowolnie wybranej porze, cała kuracja może pójść na marne i okazać się nieskuteczna.

3. Gęsta krew
Podczas badania krwi okazało się, że krew była tak gęsta , że w ogóle nie chciała płynąć. Dlaczego tak się dzieje i co z tym robić?
Odp: Trudności z pobraniem krwi mogą mieć kilka przyczyn: skurcz lub pęknięcie naczynia podczas zabiegu, zwiększona krzepliwość lub tzw. gęsta krew często występująca u osób, które za mało piją. Jeśli ma się tego rodzaju problem to przed badaniem warto się przygotować. Wieczorem poprzedzającego dnia i rano przed zabiegiem należy wypić szklankę wody (najlepiej dwie). Należy poinformować pielęgniarkę o poprzednich kłopotach z pobraniem i poprosić, by pobrała krew metodą klasyczną, a nie za pomocą systemu próżniowego, który częściej powoduje skurcz lub uszkodzenie naczynia. W niektórych wypadkach można na dzień przed pobraniem przyjąć tabletkę aspiryny, co ułatwia pobieranie (choć częściej wtedy dochodzi do wylewów podskórnych po zabiegu: może się zrobić siniak na ręce). Natomiast nie można zastosować tego sposobu, gdy lekarz zlecił badanie w kierunku krzepliwości krwi (czyli określenie czasu krwawienia i krzepnięcia).

4. Kiedy szczepić się przeciwko tężcowi?
Przesadzanie kwiatów w konsekwencji zranienie się krawędzią doniczki.Lekarz zlecił szczepienie przeciwko tężcowi. Czy przy tak niewielkiej ranie było konieczne takie postępowanie?
Odp: Lekarz postąpił właściwie. Skaleczenie przedmiotem zabrudzonym ziemią wymaga podania szczepionki przeciwtężcowej każdej osobie, u której od ostatniego szczepienia minęło więcej niż 10 lat.

5. Czy warto robić lewatywę?
Problem z wypróżnianiem. Czy to prawda, że aby oczyścić organizm, powinno się raz na jakiś czas wykonywać lewatywę? Jak często to robić?
Odp: Zaparcia to poważny problem zdrowotny. Jeśli utrzymują się długo, mogą zaburzyć pracę całego przewodu pokarmowego. Utrudniają one oczyszczanie organizmu z resztek pokarmowych, a ich zastój sprzyja wchłanianiu toksyn. Lewatywa przyniesie ulgę, ale wraz z zalegającymi masami kałowymi wypłucze z jelita także potrzebne tzw. dobre bakterie. Gdy ich zabraknie, dolegliwości jelitowe mogą się jeszcze nasilić. Spadnie również ogólna odporność organizmu. Głęboka lewatywa może wręcz zahamować perystaltykę jelit. Więc należy ją wykonywać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zamiast leczyć się na własną rękę, lepiej pójść do gastroenterologa i ustalić razem z nim odpowiednie leczenie.

6. Co należy pić aby szybciej schudnąć?
Znajomi twierdzą, że picie przed treningami kawy lub herbaty odchudzającej spowoduje szybsze spalanie tłuszczu? Czy to prawda?
Odp: Picie kawy przed treningiem nie jest dobrym pomysłem. Powoduje ona bowiem utratę wody z organizmu, a mięśnie pracują dobrze tylko wówczas, gdy są właściwie nawodnione. Picie ziołowych herbatek odchudzających przed fitnessem też nie sprawi, że szybciej się schudnie. Niektóre, głównie te zawierające senes, mają działanie lekko rozwalniające, więc picie ich przed wysiłkiem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Lepiej aby przed ćwiczeniami wypić szklankę soku owocowego lub wody mineralnej z cytryną i łyżeczką miodu: taki napój dodaje energii i sprawia, że chce się trenować dłużej a za tym da szybsze schudnięcie. Należy nie zapominać, że pić trzeba także w trakcie treningu: powoduje to pocenie się, wówczas intensywnie, traci się wraz z wodą sporo elektrolitów. Tymczasem są one niezbędne do prawidłowej pracy mięśni i do spalania tłuszczów (a także do usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii). Najlepiej w trakcie ćwiczeń popijać małymi łykami wodę wysokozmineralizowaną lub napój izotoniczny

7. Na czym polegają testy płatkowe?
Lekarz zlecił wykonanie testów płatkowych. Były już robione badanie na alergeny z krwi i "drapane". Po co robi się kolejne badanie i jak ono przebiega?
Odp: Każdy z wymienionych testów daje lekarzowi innego rodzaju informacje o przebiegu choroby. Żeby postawić dobrą diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie, czasami trzeba wykonać sporo różnego rodzaju badań. Testy płatkowe (inaczej zwane kontaktowymi) służą do wykrywania innych alergenów niż skórne ("drapane") czy testy z krwi. Robi się je w przypadku podejrzenia alergii kontaktowej na metale, środki chemiczne, leki lub kosmetyki (perfumy, substancje zapachowe). Testowane substancje nakłada się na skórę pleców za pomocą specjalnych komór umocowanych na hipoalergicznym plastrze. Po 48 h. plastry zdejmuje się i dokonuje pierwszego odczytu (czyli sprawdza się, jakiego rodzaju i jak duży odczyn pozostał na skórze). Kolejny odczyt następuje po 72 lub 96 h. Następnie lekarz alergolog dokonuje interpretacji wyników. I na ich podstawie zleca leczenie.
! Przed wykonaniem testów płatkowych należy odstawić leki przeciwalergiczne

1 komentarz: