Translate language

piątek, 14 grudnia 2012

KWAS ACETYLOSALICYLOWY (Acetylsalicylic Acid)

Kwas acetylosalicylowy, którego aktywnym składnikiem jest aspiryna posiada nieocenione właściwości. Do nich można zaliczyć:
* działanie przeciwbólowe
* działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe
* zapobieganie chorobom serca
* łagodzenie skutków zawału
* zmniejsza krzepliwość krwi

Aspiryna hamuje w organizmie wytwarzanie prostaglandyn, czyli takich związków, które odpowiadają za reakcję organizmu na zakażenia i urazy. Prostaglandyny zwiększają one krzepnięcie krwi, uwrażliwiają na ból i wywołują ostrą reakcję układu odpornościowego zwaną stanem zapalnym.
Kwas acetylosalicylowy zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które czasami osłabiają działanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Należy pamiętać, że kwas acetylosalicylowy nie jest całkowicie bezpieczny. Powoduje zakłócanie mechanizmu krzepnięcia krwi co grozi krwawieniami, zwłaszcza z przewodu pokarmowego. Z tego powodu nie powinien być przyjmowany przed planowanymi operacjami.
Przy długotrwałym jej zażywaniu doprowadza do podrażnień, uszkodzeń błony śluzowej żołądka i dwunastnicy - dlatego też absolutnie nie może być zażywana przez osoby mające chorobę wrzodową.
Niektóre osoby mogą być także uczulone na ten kwas i po przyjęciu leku może u nich dojść do ostrego ataku astmy.

Podaje się go jako jeden z podstawowych leków w chorobie wieńcowej (czyli chorobie niedokrwiennej do której prowadzi miażdżyca tętnic), ponieważ małe dawki aspiryny przeciwdziałają zbijaniu się i sklejaniu płytek krwi. Jeżeli proces ten nie zostanie zahamowany to w konsekwencji może doprowadzić do skrzepów w naczyniach krwionośnych, będących najczęstszą przyczyną zawału serca czy udaru mózgu.
Pisząc prościej w miarę rozwoju miażdżycy tętnic na ścianach tętnic tworzy się coraz więcej blaszek miażdżycowych. Blaszka taka może pęknąć będąc bezpośrednią przyczyną ostrego ataku serca. W miejscu w którym pękła, zaczynają gromadzić się trombocyty powodując szybsze krzepnięcie krwi. W konsekwencji tego do jakiejś części mięśnia sercowego przestaje dopływać krew. Jeżeli w ciągu kilku godzin tętnica nie zostanie odblokowana, następuje obumarcie pozbawionych krwi tkanek mięśnia sercowego i tak "rodzi" się zawał serca. Dlatego też kwas obniża ilość trombocytów, co zmniejsza lepkość płytek krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów w miejscu pęknięcia blaszek miażdżycowych.

* podczas zawału: podaje się ją, gdy pojawią się pierwsze objawy ataku serca, powoduje ona, że ryzyko śmierci zmniejsza się o 25% i o połowę maleje prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału. Choremu z podejrzeniem zawału podaje się uderzeniową dawkę (300mg) aspiryny. Profilaktycznie powinna być przyjmowana u osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia ataku serca.
* udar: dochodzi do zablokowania się naczynia krwionośnego, które może doprowadzić do niedotlenienia mózgu i zniszczenia części komórek nerwowych - udar niedokrwienny. Małe dawki aspiryny, przyjmowane regularnie przez wiele lat, zmniejszają ryzyko udaru spowodowanego blokadą tętnic, zwłaszcza u osób, którzy przeszli już jeden udar.

Aspirynę powinno się połykać w czasie lub po posiłku, popijając dużą ilością wody - zapobiegnie się podrażnieniom układu pokarmowego. Nie należy dopuszczać także by tabletka rozpuściła się w ustach, gdyż może to spowodować tworzenie się nadżerek w błonie śluzowej jamy ustnej.
Najczęściej bierze się 1 tabletkę co 6-8h.
Dawka toksyczna to 10g.

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE DO ZAŻYWANIA ASPIRYNY
- dzieci poniżej 12 lat (rzadkie lecz ciężkie powikłanie po zażyciu aspiryny to zespół Reya. Do jego objawów zalicza się: obrzęk mózgu, wymioty, utrata przytomności. W cięższych przypadkach może dojść do uszkodzenia mózgu a nawet do śmierci. Jeżeli aspiryna jest podana w czasie zapalenia wirusowego, zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu Reya) i u niemowląt
- I trymestr ciąży (II i III po konsultacji z lekarzem)
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- uczulenie na kwas acetylosalicylowy
- uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
- skaza krwotoczna, hemofilia, polipy nosa, trombocytopenia
- choroby nerek i wątroby oraz astma oskrzelowa (pod kontrolą lekarza)

Jeżeli chodzi o Kosmetologie bardzo popularna jest tzw. MASECZKA ASPIRYNOWA. Kwas salicylowy w kosmetologii jest zaliczany do BHA czyli betahydroksykwasów. BHA działają między innymi oczyszczająco czy złuszczająco. Maseczka ta jest polecana  do cery tłustej, trądzikowej i mieszanej ze skłonnością do cery tłustej.
Do tej maseczki należy skompletować zwykłą aspirynę, jogurt naturalny bez cukru i wodę. Do np. szklanki wrzucić 4 tabletki aspiryny i dodać trochę wody aby tabletki się rozpulchniły. Następnie dodać pół łyżeczki jogurtu (lub miodu - jeżeli występuje uczulenie na miód to nie stosować go) i wymieszać - konsystencja musi być papkowata. Nałożyć na twarz i pozostawić na ok. 20 minut (przy pierwszym użyciu zostawić krócej lub wykonać test alergiczny np. z tyłu za uchem) i zmyć. Maseczka na twarzy zasycha (można odczuwać ściąganie - jest to naturalny proces). Twarz może być lekko zaczerwieniona - najlepiej nakładać ją wieczorem. Po zastosowaniu maseczki należy zastosować krem z filtrem 30+ przeciw UVA i UVB. Nie stosować jeżeli występuje uczulenie na aspirynę.
Można stosować 1-2 razy w tygodniu.
Branie aspiryny na okres przed niektórymi planowanymi zabiegami kosmetycznymi jest także zabroniona np. przed depilacją laserową.
In the USA:
You should avoid coated aspirin.
The best:
1. Regular Strength Aspirin
2. BC Powdered Aspirin (It dissolves Instantly)

! W przypadku silnie nasilonego trądziku lub mniej nasilonego najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który w tym przypadku dobierze odpowiednie preparaty aniżeli stosować maseczkę z aspiryny

! Jeżeli podczas stosowania maseczki pojawią się efekty niepożądane na skórze - odstawić

! Powyższy artykuł ma charakter informacyjny
! Przed zażyciem aspiryny należy skonsultować się z lekarzem w przypadku odpowiedniej dawki i przeciwwskazań do jej stosowania
! Należy sprawdzać skład leku
! czytać ulotkę
! Nie łączyć aspiryny z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi

3 komentarze:

  1. Z maseczką aspirynową trzeba bardzo uważac, bo można zrobic sobie nią więcej zła i dobrego, np. bardzo podrażnic skórę czy ją wysuszyc. Osobiście nie polecam!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. o tej maseczce wiele czytałam, ale jeszcze nie próbowałam...

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlatego trzeba sobie zrobić tzw. test alergiczny i też nie stosować jej w nieskończoność, tylko w serii. Każdy kto używa po raz pierwszy czy to maseczki, kremu czy cokolwiek innego najpierw musi to przetestować i obserwować czy nie dzieje się nic niepokojącego, bo jeżeli tak to niestety, ale trzeba przerwać stosowanie. Zawsze każdy nowy kosmetyk musi być przetestowany przez nas indywidualnie, aniżeli iść za radą osób trzecich bo u jednych może podziałać coś pozytywnie a na drugiego negatywnie. Niestety tego przewidzieć się nie da.

    OdpowiedzUsuń