Translate language

środa, 12 września 2012

NADPOTLIWOŚĆ cz. I

  Nadpotliwość to stan nadmiernego wydzielania potu powyżej poziomu umożliwiającego regulację temperatury organizmu do prawidłowych wartości Wyróżnia się dwa rodzaje nadpotliwości: miejscowa (dotyczy rąk, pach, stóp i twarzy) oraz uogólniona. Jest to problem bardzo dużej ilości osób, które w dużej mierze nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Oczywiście należy pamiętać, że ten problem nie zostanie wyeliminowany na stałe, można go jedynie skutecznie zmniejszyć/zablokować go aby nie powodował zbyt dużego kłopotu.
Pot  jest to bardzo rozcieńczony roztwór soli, zawierający między innymi: wodę, mocznik, kwas mlekowy, kwas moczowy, amoniak, lipidy, proteoglikany, elektrolity, cholesterol, chlorek sodowy i inne.  Pot jest nam potrzebny ponieważ, wspiera funkcje wydzielnicze nerek w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii i wszelkich toksyn znajdujących się w organizmie. Ponadto wydzielanie i parowanie potu jest istotnym elementem w procesie termoregulacji czyli stanowi mechanizm obronny organizmu odpowiedzialny za utrzymywanie stałej temperatury ciała. Na dodatek nawilża nam skórę. Na ciele ludzkim znajduje się ok. 2-3 mln. gruczołów potowych a na 1 cm2 przypada średnio 300 gruczołów. Dziennie pot wydzielany jest w ilości od kilku ml do kliku litrów. Nadmierne pocenie może być zlokalizowane i dotyczyć tylko pach, stóp i dłoni ale może być również uogólniony i dotyczyć całego ciała. Pot w połączeniu z wydzieliną gruczołów łojowych tworzy powłokę chroniącą skórę przed drobnoustrojami.

Wyróżnia się 2 typy gruczołów potowych, które różnią się od siebie składem wydzieliny, budową oraz formą jej wydzielania:
1. Gruczoły potowe ekrynowe - są równomiernie rozmieszczone na całym ciele i bezpośrednio uchodzą na powierzchnię skóry przez ujście - końcowe zakończenie kanału potowego. Każdy gruczoł ekrynowy ma budowę kanalikową, która rozciąga się od tkanki podskórnej do naskórka. Czynne są już od narodzin. Najliczniej występują na dłoniach i stopach. Skład chemiczny potu zależy od wielu czynników np. warunków klimatycznych, odżywiania czy warunków hormonalnych. W tym przypadku wydzielanie jest zależne od układu nerwowego, czyli istotne są tutaj czynniki fizyczne i psychiczne do których można zaliczyć:
* wysiłek fizyczny
* wysoką temperaturę (warunki klimatyczne)
* bodźce bólowe
*emocje ( w tym stres, lęki, stany napięcia itp.)
* otyłość

2. Gruczoły potowe apokrynowe - uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania. Wydzielina tych gruczołów jest wydalana przez przewód wyprowadzający do mieszka włosowego, rzadziej bezpośrednio na powierzchnię skóry. Zwane są także "wonnymi" - pot jest gęstrzy, lepki i początkowo bezwonny potem bakterie występujące naturalnie na skórze rozkładają składniki potu, powodując jego nieprzyjemny zapach. Najliczniej występują na owłosionych częściach ciała, między innymi: okolice narządów płciowych, okolice pachowe, brodawki sutkowe, powieki, odbyt. Ten rodzaj gruczołów nie bierze udziału w termoregulacji a ich funkcja wydzielnicza podlega regulacji hormonów płciowych. Natomiast zwiększone wydzielanie także jest zależne od czynników psychicznych i fizycznych.

Gruczoły potowe występują na całej skórze za wyjątkiem czerwieni wargowej i wewnętrznych powierzchni narządów płciowych.

PRZYCZYNY ZWIĘKSZONEJ POTLIWOŚCI:
* predyspozycje genetyczne
* gorący klimat
* wysiłek fizyczny
* duża wilgotność powietrza
* stres
* emocje
* nadwaga
* spożywanie niektórych przypraw, mocnej kawy i herbaty, czekolady
* zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca)
* choroby neurologiczne
* infekcje przebiegające z wysoką gorączką
* gruźlica
* menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn
* okres dojrzewania, ciąża, okres po porodzie
* niektóre nowotwory
* leki
*zbyt gruby ubiór i nieprzewiewna garderoba

Co w takiej sytuacji możemy zrobić? O tym w kolejnej części artykułu :)


1 komentarz: