Translate language

sobota, 28 stycznia 2012

KWAS HIALURONOWY (= Hyaluronic acid HA)

Kwas hialuronowy czyli glikozoaminoglikan (=mukopolisacharyd). Jest lepką, szklistą cieczą.Pęcznieje i tworzy żelową, trójwymiarową sieć  Sól tego kwasu czyli hialuronian sodu [Sodium Hyalurate] jest składnikiem płynów do soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu, które łagodzą podrażnienia oka powstałe podczas noszenia soczewek oraz przy innych dolegliwościach.Hialuronian sodu także występuje w kosmetykach typu "hydro".
Był pozyskiwany z kogucich grzebieni, galaretki pępowinowej, surowców pochodzenia bydlęcego, niektórych gatunków alg. Wykorzystywane są obecnie metody biotechnologiczne.
Występuje u ludzi w niewielkich ilościach. Natomiast jego znaczne ilości znajdują się w embrionach, stawach, ciele szklistym oka, pępowinie, szpiku kostnym, ścianach naczyń krwionośnych. Jest składnikiem krwi i limfy, płynu stawowego,mózgu, kości. Największe stężenie tego kwasu znajduje się u dzieci i niemowląt a po 50 roku życia drastycznie spada, natomiast u 80- latków równa się zeru.

Enzym hialuroinidaza niszczy kwas hialuronowy, uszkadza ściany naczyń krwionośnych, matrycę żelową skóry właściwej  i podścielisko łącznotkankowe.

W kremach , żelach i emulsjach występuje w stężeniu 0,5 - 1%.
 Wiąże od 1000 - 4000 tys. cząsteczek wody.
1% roztworu wodnego kwasu hialuronowego ma właściwości żelujące.

WŁAŚCIWOŚCI I DZIAŁANIE:
* Tworzy na powierzchni skóry porowaty film, ograniczający parowanie wody
* chroni przed działaniem czynników klimatycznych
* zw względu na duży ciężar cząsteczkowy kwas ten nie wnika do naskórka, lecz można go jedynie wprowadzić za pomocą liposomów ale i tak nie przechodzi do skóry właściwej (jego częściowe zdepolimeryzowane formy mogą osiągnąć poziom skóry właściwej po 30 minutach od aplikacji)
* zmniejsza się z wiekiem ale także podczas gojenia w wyniku niszczenia przez hialuroinidazę a także w wyniku działania rodników tlenowych
* nawilżające
* wygładzające
* chroni przed wysuszeniem
* pobudza fibroblasty
* udział w procesie angiogenezy
* w przestrzeni międzykomórkowej naskórka i substancji zewnątrzkomórkowej skóry właściwej odpowiedzialny jest za nieprzepuszczalność dla płynów międzytkankowych oraz dla bakterii
* regeneracja naskórka
* nadaje jędrność i elastyczność razem z włóknami elastyny i kolagenu
* utrzymuje wilgoć w kosmetykach
* kremy nawilżające zawierające HA można stosować nawet przy bardzo niskich temperaturach nie powodując teleangiektazji

PRZECIWWSKAZANIA DO WSTRZYKNIĘĆ KWASU HIALURONOWEGO
* ciążą
* karmienie piersią
* nadwrażliwość na kwas hialuronowy
* choroby autoimmunologiczne

Zmniejszenie się kwasu hialuronowego w skórze powoduje spadek nawilżenia skóry powodujący:
- wiotczenie skóry
- suchość skóry
- pojawienie się zmarszczek
- utrata jędrności i elastyczności
- osłabienie transportu składników odżywczych do komórek i usuwanie z nich zbędnych metabolitów
- mniej odporna na zanieczyszczenia
- skóra traci na gęstości
- owal twarzy jest rozmyty

W medycynie estetycznej zabiegi z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego stosowane są do:
- rewitalizacji skóry
- korekcję zmarszczek
- modelowanie twarzy
- modelowanie i konturowanie ciała

Ważne fakty o kwasie: naturalny i biozgodny, bez ryzyka alergii, nie wymaga próby uczuleniowej, wypełniacze: przywraca odpowiedni poziom nawilżenia, naturalny efekt, biodegradowalny, nieinwazyjny, od razu można wrócić do codziennych zajęć, może być stosowany latem i zimą (nie powoduje teleangiektazji)

Aby bardziej wzmocnić działanie kwasu łączy się go z witaminami E, C, beta karotenem.

* Hialuroinidaza - enzym trawiący włókna kwasu hialuronowego. Ułatwia wnikanie drobnoustrojów z wrót zakażenia w głąb skóry i tkanki łącznej

1 komentarz:

  1. Bardzo dobry artykuł. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem ludzkiej skóry, dlatego też może go stosować niemalże każdy. Jest on świetnym sposobem na odmłodzenie i nawilżenie skóry, dlatego też warto dbać, aby poziom kwasu hialuronowego w skórze utrzymywał się na odpowiednim poziomie przez co skóra wygląda dużo lepiej i młodziej.

    OdpowiedzUsuń