Translate language

czwartek, 22 grudnia 2011

OLEJ/MASŁO KAKAOWE (= Theobroma Cacao Seed Butter)

Olej kakaowy czy też inaczej masło kakaowe jest pozyskiwane poprzez tłoczenie nasion kakaowca właściwego.

Do kwasów, które ten olej posiada należą kwas stearynowy, linolowy, palmitynowy, oleinowy, sterole: beta sitosterol/ stigmasterol/kampesterol, mieszanina tokoferoli, małe ilości alkaloidów purymowych, glicerydy wyższych kwasów tłuszczowych: oleopalitynostearynowy, oleoidopalmitynowy, arachidonowy i inne. Zawiera także witaminy, magnez, potas, żelazo, wapno.

Właściwości:
- natłuszcza
- odżywia
- uelastycznia
- chroni przed promieniowaniem słonecznym
- pochłaniacz zapachów
- nie powoduje uczuleń
- biozgodny ze skórą (oznacza to że składniki w nim zawarte są dobrze tolerowane przez skórę i łatwo  
  wchłanialne oraz nie powodują alergii)
- nawilża
- zmiękcza skórę
- chroni przed wysuszeniem
- ochrona skóry przed wpływem warunków atmosferycznych  w przypadku egzemy czy łuszczycy
- przyśpiesza proces opalania skóry
- poprawa kolorytu skóry

Olejem kakaowym można pielęgnować cerę suchą, wrażliwą, skłonną do uczuleń i podrażnień.

Masło kakaowe dobrej jakości ma lekko kremową barwę, w zetknięciu ze skórą ulega topnieniu, nie tluści skóry. Może być używany bez dodatków lub z nimi (np. inny olej kosmetyczny, niewielki dodatek wosku). Ponadto nie zawiera żadnych konserwantów, barwników oraz innych substancji.
Masło jest doskonałe dla cery bardzo suchej i ściągniętej - należy stosować preparaty z tym dodatkiem codziennie rano i w trakcie stosowania nie używać żadnych preparatów na bazie alkoholu ponieważ osłabia to właściwości masła.
W przypadku opalania aby zapobiec działaniom wysuszającym oraz podtrzymać efekt opalenizny można użyć olejku do opalania zawierającego masło kakaowe przed kąpielą i należy także posmarować się specyfikiem z SPF minimum 30 lub wyższym.
Masło można zastosować w przypadku masażu oraz do aromaterapii ze względu na właściwości odprężające. Także w przypadku rozstępów po ciąży spowoduje to poprawę elastyczności i wyglądu skóry. Spierzchnięte usta można również posmarować masłem, które spowoduje odżywienie i uchroni usta przed zimnem i suchym powietrzem.

Najczęściej można go znaleźć w kosmetykach dla dzieci, w kremach do opalania, jako baza i stabilizator do produkcji maści/emulsji/ kremów/kredek do warg/szminek/fluidów/róży/preparatów promienioochronnych/olejów kąpielowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz