Translate language

niedziela, 11 września 2011

OSTUDA ( = chloasma, melasma)

Ostuda jest to nabyte zaburzenie barwnikowe skóry, powstałe w wyniku wzmożonego wytwarzania melaniny. Lokalizuje się głównie na czole, policzkach a także górnej wardze. Mają kształt nieregularny, w ich obrębie nie stwierdza się cech zapalenia, jest dobrze odgraniczona od otoczenia. Początkowo barwa ostudy jest jasnobrązowa i zmiany są niewielkie potem natomiast powiększają się i ciemnieją.  Wpływ na jej powstawanie mają zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, światło słoneczne, zapalenie przydatków, doustne leki antykoncepcyjne, stan wyniszczenia organizmu, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze (tarczyca, nadnercza), stosowanie niektórych leków, preparatów mających substancje fotouczulające, zaburzenia miesiączkowania. Bardzo często występują u kobiet w ciąży. W większości ustępują po odstawieniu wywołujących ją leków lub po porodzie.

Gdy ostuda pojawi się w czasie ciąż lub chcemy w jakiś sposób zminimalizować ryzyko jej wystąpienia należy unikać ekspozycji na światło słoneczne oraz jarzeniowe, stosować preparaty z filtrem jak najwyższym. Natomiast wszelkie zabiegi w gabinecie kosmetycznym są przeciwwskazane.

ZABIEGI
* hydroksykwasy (glukonolakton, kwas laktobionowy, cytrynowy, glikolowy, salicylowy, mlekowy)
* pochodne hydrohinonu
* pochodne witaminy A (tretinoina, isotretinoina)
* kwas kojowy
* kwas azelainowy
* zabiegi laserowe
* cosmelan/dermamelan
* mikrodermabrazja

! Przed nasłonecznieniem nie należy stosować perfum ani kosmetyków
! W przypadku zastosowania leczenia zawsze należy skonsultować się z lekarzem a zabiegów kosmetycznych z kosmetyczką/kosmetologiem


& W celu zobaczenia jak obrazowo wygląda ostuda odsyłam na Google/Grafika, ponieważ w większości są to zdjęcia prywatne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz