Translate language

środa, 13 lipca 2011

PROSAK

Prosak jest małym, białawym tworem. Ma wielkość łebka od szpilki. Umiejscawia się powierzchownie tuż pod naskórkiem. Jest ostro odgraniczony od otoczenia i twardy. Najczęściej jest to torbiel gruczołu potowego lub łojowego powstała na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia włosowego. Prosak jest twardy i wyraźnie widoczny na skórze. Najczęściej umiejscawia się na twarzy,czole,policzkach,powiekach oraz może również znajdować się w okolicach narządów płciowych i na powierzchniach blizn.

Usuwa się go w wyniku wyciśnięcia, uprzednio wykonując ujście w naskórku np. poprzez nakłucie. Często jest to wykonywane w gabinetach kosmetycznych przy zabiegu mechanicznego oczyszczania skóry. Oczywiście miejsce nakłucia przed i po należy odkazić.
Mogą występować prosaki mnogie, rozsiane na całej twarzy. W tym przypadku można wykonać zabieg złuszczania (za pomocą ziół, kwasów owocowych lub przy użyciu mikrodermabrazji). Inną metodą może być regularnie przeprowadzany peeling kawitacyjny.

2 komentarze:

 1. wiem, że wstyd się przyznać, ale wcześniej o tym nie wiedziałam.
  Dzięki za info! :)


  ps. Dodaję Cię do obserwowanych i zapraszam na moje rozdanie ("giveaway" po prawej stronie bloga, ) - do wygrania jest DROGOCENNY naszyjnik-serduszko, który bardzo by do Ciebie pasował :)Poza tym byłoby mi szalenie miło, gdybyś zechciała również mnie obserwować..
  Bardzo mi na tym zależy.

  chocarome.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Żaden wstyd po to są osoby, które wiedzą o takim czymś i chętnie się dzielą swoimi informacjami z innymi ;)
  Chętnie przejrzę twojego bloga
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń