Translate language

sobota, 14 maja 2011

ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH

Żylaki to problem zarówno kosmetyczny jak i zdrowotny. Cierpią na nie częściej kobiety niż mężczyźni. Częstość występowania żylaków kończyn dolnych rośnie wraz z wiekiem.
Żylaki to nic innego jak trwałe poszerzenie żył powierzchownych. Są zwykle dobrze widoczne i wyglądają jak sieć widocznych niebieskawych, krętych żył albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach.

Żylakom może towarzyszyć uczucie ciężkości nóg, bóle lub obrzęk kostek, obrzęk nóg pojawiający się zwykle wieczorem, ale mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Do zwiastunów można zaliczyć także  uczucie zmęczenia, drętwienia, mrowienia tzw. zespół niespokojnych nóg. Również wrażenie ciepła i zimna na zmianę w nogach może świadczyć o zaburzeniach krążenia żylnego. Nierzadko zwiastunem choroby żylnej są tzw. pajączki o różnym kolorze - od szkarłatnego i purpurowego do niebieskiego.

" Jak to możliwe że krew płynie do góry? - dzieje się tak za sprawą fali tętna, która przepływając do żył, uciska je, zapewniając wypchnięcie części krwi ku górze. Z pomocą ruszają także zastawki żylne, które funkcjonując prawidłowo przeciwdziałają cofaniu się krwi; przepona,  która wspomaga krążenie żylne, ale tylko podczas tzw. oddychania przeponowego ( brzusznego ) oraz tzw. pompa mięśniowa nóg ( zwana także drugim sercem"
Czym jest pompa mięśniowa - To nic innego jak mechanizm uruchamiany podczas wysiłku fizycznego, a polegający na tym, że kurczące się i rozkurczające mięśnie nóg uciskają żyły, w wyniku czego następuje wypchnięcie krwi do góry. Pompa mięśniowa działa tylko wtedy, gdy dochodzi do skurczów mięśni, a więc wówczas gdy mięśnie są używane np. podczas uprawiania sportów lub chodzenia".

Ścianki żył z wiekiem tracą elastyczność i sprężystość, grubieją. Może dojść do uszkodzenia zastawek żylnych. Gdy zastawki działają nieprawidłowo krew z powrotem spływa do nogi i nie przesuwa się w stronę serca i gromadząc się, powoduje powstanie żylaków.

PRZYCZYNY

- środowisko
- wiek
- styl życia
- czynniki dziedziczne
- siedzący, stojący tryb życia ( utrudniony przepływ krwi )
- ciąża ( wpływ ma zwiększenie objętości jamy brzusznej i obniżenie aktywności fizycznej powodując 
   trudniejszy przepływ żylny a w I trymestrze hormony, które powodują rozluźnianie żył )

- przebyte zapalenie żył
- leki hormonalne
- otyłość, nadwaga ( zaburzenia w krążeniu krwi )
- niewłaściwa dieta
- palenie tytoniu ( zwężanie i zwapnienie żył )
- nieodpowiednie ubranie ( zbyt obcisłe - utrudnienie krążenia krwi )
- nadmierna ekspozycja na ciepło
- brak ruchu ( brak pracy pompy mięśniowej )

JAK SIĘ USTRZEGAĆ ŻYLAKÓW

Unikać ! - gorących kąpieli, saun, solarium, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej, słonych przypraw i soli, papierosów i alkoholu, ćwiczeń zbyt wysiłkowych oraz obciążających stopy, długotrwałego opalania się, depilacji gorącym woskiem, niewygodnego obuwia ( zwłaszcza obcasów powyżej 5 cm. ), podwijania nóg, ogrzewań podłogowych, zbyt ciasnych skarpetek, jeansów itp.

co stosować ! -  wieczorne masaże nóg, chłodne kąpiele nóg, przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą, spacery, częste zmienianie pozycji gdy siedzimy i leżymy, unikanie zakładania nogi na nogę, gdy siedzimy należy często poruszać stopami, dobrze się odżywiać ( dieta urozmaicona, warzywa i owoce bogate w błonnik, soki warzywne, rutyna, witamina C, PP, E, B, krzem, flawonoidy, preparaty żelowe, kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych ), uniesienie nóg ponad poziom serca przy wypoczynku ( podczas leżenia, spania, siedzenia ), noszenie uciskowych rajstop, pończoch, podkolanówek o stopniowanym ucisku
farmakoterapia - w cięższych przypadkach,a le po uzgodnieniu z lekarzem !

Bardzo dobrze robi kąpiel z olejkami eterycznymi:
1. olejek cyprysowy - 3 krople, sandałowy - 2 krople, miętowy i lawendowy - 1 kropla
2. olejek cyprysowy - 3 krople, szałwiowy - 2 krople, winerolis i lawendowy - 1 kropla

Olejki należy wlać do wanny z wodą lub do mniejszego naczynia ( w przypadku samych nóg ) -> od wielkości zależy ilość stosowanej mieszaniny. Takie kąpiele szczególnie polecane dla osób z ostrą niewydolnością żylną, tym bardziej że temperatura wody może być znacznie niższa, niż w przypadku kąpieli całego ciała. Na koniec należy wykonać naprzemienny natrysk, ciepły i zimny kończąc natryskiem zimnym.

Można wykonać ziarnisty peeling w celu pobudzenia przepływu krwi np. przy użyciu soli kuchennej lub soli z Morza Martwego. Peeling ten należy dodatkowo zwilżyć oliwią z oliwek lub innym olejem roślinnym i przez chwilę pocierać nim ciało lub same nogi aż do wystąpienia lekkiego zaczerwienienia. Następnie spłukać mieszaninę letnią wodą i osuszyć skórę. Przy kąpieli aromatycznej peeling nie powinien być zbyt ostry, gdyż może wystąpić pieczenie skóry. Tych dwóch terapii wówczas nie należy łączyć.
! Po kąpieli z użyciem olejków eterycznych nie używać detergentów. Na koniec można wmasować żel chłodzący ( masaż zawsze od stóp w kierunku serca !!! - okrężne ruchy)


! W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania

! Zawsze należy informować kosmetologa/kosmetyczkę o występowaniu żylaków lub objawów takich jak w/w, ponieważ żylaki są przeciwwskazaniem do wielu zabiegów kosmetycznych jak również fizjoterapeutycznych 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz