Translate language

wtorek, 26 kwietnia 2011

HIRUDOTERAPIA

Hirudoterapia to terapia pijawkami lekarskimi, która stają się ostatnio coraz modniejsza. Do tej terapii stosuje się tylko jeden gatunek Hirudo medicinalis. Do terapii można stosować jedynie pijawki pochodzące z laboratoriów hodowlanych posiadających wymagane certyfikaty.

związki, które wytwarzają pijawki:

1. antyelaza - spowalnia proces starzenia się skóry, upłynnia krew
2. hirudyna - najlepszy "lek" przeciwzakrzepowy
3. eglina - silny środek przeciwzapalny oraz aktywny antyutleniacz
4. hementyna - zapobiega krzepnięciu krwi a także rozkłada już utworzone skrzepy
5. destabilaza - wpływa na utrzymanie w dobrym stanie naczyń krwionośnych i reguluje poziom cukru 
    we krwi orazreguluje ciśnienie
6. hialuronidaza - silny antybiotyk
7. Apyraza - spowalnia proces starzenia się skóry
8. Lipazy i estarazy - substancje powodujące rozkład tłuszczów
9. substancje znieczulające
10. chloromycetyna - antybiotyk ( silnie przeciwbakteryjnie )
11. neurotransmitery - związki biochemiczne ograniczające odczuwanie bólu

Te hirudozwiązki, które produkuje pijawka wpuszcza do organizmu człowieka. Substancje te wywierają wpływ na konkretne miejsce i cały organizm pomagając w ten sposób w leczeniu schorzeń.

Hirudozwiązki aktywnie działają na układ krwionośny i limfatyczny. Mają silne działanie antykoagulacyjne i przeciwzakrzepowe. Regulują ciśnienie krwi, pobudzają cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie

skutecznie leczy:

           - choroby przewodu pokarmowego
           - choroby i bóle serca, oskrzeli, płuc
           - choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby skóry i nadciśnienie
           - żylaki, zakrzepowe zapalenie żył
           - trudno gojące się rany
           - choroby kręgosłupa i bóle, rwę kulszową
           - zapalaenie korzonków nerwowych
           - bóle stawów, obrzęki powypadkowe, krwiaki
           - zakrzepy
           - cellulit
           - dolegliwości kobiece
          - wiele innych schorzeń i dolegliwości

Przeciwwskaznia ! - chorzy na hemofilię, ciąża, w trakcie leczenia antykoagulantami, silna anemia, dzieci poniżej 10 r.ż, ( wyjątek: przypadki szczególne np. replantacje ), niskie ciśnienie ( zabieg zależy od ogólnego stanu pacjenta ), silne uczulenie na hirudozwiązki

ZABIEG

Pijawka reaguje na światło, temperaturę, atmosferę, otoczenie, stany emocjonalne. Dzięki związkom znieczulającym, które produkuje pijawka nie ma obawy przed bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi.
Przed zabiegiem nie należy stosować perfum i kosmetyków, innych zapachowych środków oraz nie należy pić kawy ani alkoholu.
W trakcie rozmowy wyklucza się przeciwwskazania i ustala wskazania do zabiegu oraz określa się ilość pijawek oraz sposób ich stawiania.
Przystawienie pijawki odczuwalne jest jako uszczypnięcie przechodzące w lekkie pieczenie. Następnie pijawki wpuszcza środek znieczulający. Zabieg trwa do momentu odczepienia się pijawki od skóry               ( 40 minut -1.5 h - czas jest zmienny ). W miejscu przystawienia pijawki zostaje mała ranka, która należy przemyć środkiem dezynfekującym i zabezpieczone sterylnym opatrunkiem.
Normalną reakcją po zabiegu jest wzmożone krwawienie, które może trwać do 24 h. Jest ono na skutek wpuszczonej hirudyny, która powoduje rozrzedzenie krwi. Inne możliwe reakcje to zaczerwienie skóry, opuchlizna, pieczenie wokół rany - ustępują po kilu dniach.
Po zabiegu nie należy: zdejmować opatrunku, dotykać rękoma i chronić przed zamoczeniem oraz przez 2 dni nie należy przeciążać fizycznie organizmu

Terapię można wykonywać co kilka dni 1 x na tydzień.


! Terapią pijawek można poddać się w salonach kosmetycznych, które oferują taką usługę, w salonach SPA ale wyłącznie jeżeli współpracują z lekarzami i mają doświadczenie w przeprowadzaniu takich zabiegów. Mogą to być również gabinety lekarskie !

 ! Pijawki nie są panaceum na wymienione dolegliwości, lecz skutecznie wspomagają ich leczenie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz